تمیز کردن تشک بادی
تشک های بادی از نمونه محصولات بادی پر طرفدار و محبوبی هستند که به واسطه طراحی بسیار عالی که دارند به یکی از بهترین و طبی ترین تشک ها تبدیل شده اند . از آنجا که تشک های بادی دارای بدنه ای بادی هستند برای مراقبت از آن ها می بایست دقت کنید تا تشک بادی شما دچار حادثه و یا پارگی نشود . برای نگهداری هر چه بهتر از تشک های بادی و همچنین تمیز کردن آن ها از هر گونه آلودگی ها و کثیفی ها راه های مناسب و کاربردی وجود دارد که در این مقاله با ارائه توصیه ها و راهکار هایی برای نگهداری و تمیز کردن تشک بادی می توانید محصول بادی خود را به خوبی نگهداری کنید .

راهکار هایی برای نگهداری و تمیز کردن تشک بادی توسط فروشندگان و سازندگان تشک های بادی ارائه شده است که فروشگاه اینترنتی اینتکس با بررسی و تحقیق های انجام شده کاربردی ترین و بهترین توصیه ها و راهکار هایی برای نگهداری و تمیز کردن تشک بادی را جمع آوری کرده و در قالب یک مطلب برای شما دوست داران تشک های بادی ارائه کرده است تا شما عزیزان بتوانید با کسب اطلاعات کافی در این زمینه بتوانید تشک بادی خود را به خوبی نگهداری و مراقبت کرده تا سال های سال بتوانید از محصول بادی دوست داشتنی خود استفاده کنید . نحوه تمیز کردن تشک بادی از کثیفی ها و انواع لکه ها یکی از سوالات متدوالی که در رابطه با نحوه تمیز کردن تشک های بادی پرسیده شده است نسبت به لکه هایی چون لکه های چرکی ، لکه های رنگ ، لکه خون ، لکه چای و قهوه ، چسبیدن آدامس و … می باشد که در رابطه با نحوه تمیز کردن این لکه ها مطالب دیگری در وبلاگ فروشگاه اینتکس  و در وبسایت اصلی فروشگاه تهران اینتکس آورده شده است که می توانید با مراجعه به آن ها به بهترین شکل لکه های مربوطه را پاک کنید و اثر لکه آن را از بین ببرید . اما در این مطلب مرور کوتاهی به نحوه صحیح پاک کردن لکه های نام برده شده در تشک های بادی اشاره خواهیم کرد . 

در صورتی که تشک بادی شما به مرور زمان چرک شده است و سطح آن کدر تر شده است پیشنهاد ما استفاده از یک دستمال نمناک آغشته به شامپو فرش است که می توانید دستمال را به آرامی و به صورت مکرر بر روی سطح تشک بادی خود بکشید تا تشک بادی شما تمیز و پاک شود ، پس از آن بهتر است تشک بادی خود را با استفاده از یک سشوار و یا قرار دادن در زیر آفتاب خشک کنید . لکه های ایجاد شده توسط چای و قهوه را نیز می توانید به همین شیوه پاک کنید . البته اقدام فوری شما برای پاک سازی لکه می تواند بسیار موثر باشد . اما در صورتی که لکه چای و یا قهوه شما زمان نسبتا زیادی بر روی تشک بادی بماند پاک کردن آن نسبتا سخت است . در این مواقع می توانید دستمال نمناک خود را آغشته به پودر رختشویی کنید ، چرا که پودر های رختشویی قدرت پاک کنندگی بالایی دارد . نکته : استفاده از ماشین لباسشویی برای شستن تشک بادی شما می تواند سبب آسیب به تشک بادی شما شود زیرا قدرت بالای ماشین لباسشویی بسیار بالا بوده و می تواند به بدنه هر چند نازک و حساس تشک بادی آسیب برساند . لکه هایی چون لکه های خون را بهتر است از آب سرد استفاده کنید . 

ابتدا باد تشک بادی خود را خالی کنید و پس از آن قسمتی که لکه در آن ایجاد شده است تا در زیر آب سرد قرار دهید و با دستمال روی آن را بسایید تا لکه برود . پس از کمرنگ شدن لکه می توانید با استفاده از مواد شوینده ای چون شامپو فرش کاملا لکه را پاک کنید . لکه های روغنی و رنگی نیاز است تا با برخی از مواد چون تینر و یا بنزین پاک کنید که بهتر است تینر باشد . پس از پاک کردن لکه لازم است به خوبی تشک بادی که به تینر آغشته شده است را پاک کنید تا بو نگیرد . در صورت بو گرفتن تشک بادی چه کنیم ؟ گاهی به دلیل استفاده مکرر از تشک بادی ممکن است سطح تشک بو بگیرد به همین دلیل باید تشک بادی خود را بو زدایی کنید تا بوی آن تشدید نیابد . به همین دلیل راهکاری را پیشنهاد می دهیم که می تواند به خوبی بوی تشک بادی را به خود بگیرید . جوش شیرین از موثر ترین موادی است که می توانید با استفاده از آن بوی بد تشک بادی خود که ممکن است بر اثر عرق کردن بدن و … به خود بگیرد پاک کنید . 

برای اینکار تنها می بایست جوش شیرین را بر روی تشک بادی پخش کنید و آن را در حدود یک ربع تا نیم ساعت در آن حالت قرار دهید . در هنگام استفاده از جوش شیرین نیازی به خیس کردن آن نیست و حتی نباید سطح تشک بادی شما نمناک یا خیس باشد . پس از گذشت چند دقیقه با استفاده از جارو برقی جوش شیرین پخش شده بر روی تشک را پاک کنید . قارچ زدایی سطح تشک بادی در مواقع بسیار نادری ممکن است سطح تشک بادی شما دچار کپک زدگی و یا رشد قارچ شود . ایجاد قارچ بر روی تشک های بادی زمانی اتفاق می افتد که شما از تشک بادی خود را در آب و هوای مرطوب و شرجی استفاده می کنید ، همچنین در برخی مواقع ممکن است از تشک بادی بر روی آب استفاده کنید و پس از استفاده به خوبی آن را خشک نکرده و جمع کنید ، این مسائل می تواند باعث ایجاد رشد قارچ بر روی تشک بادی شود . 

برای جلوگیری از رشد و پراکنده شدن قارچ و پاک سازی تشک از آن باید اقدامات لازم را انجام دهید . قرار دادن در زیر نور آفتاب یکی از روش های قارچ زدایی قرار دادن تشک بادی در زیر نور آفتاب است ، بهتر است تشک بادی خود را به مدت یک تا دو روز در زیر نور آفتاب قرار دهید تا قارچ های ایجاد شده از بین برود . پس از آن اقدام به پاکسازی تشک بادی خود کنید . استفاده از محلول آب و سرکه یا آب و الکل یکی دیگر از راه های مقابله با قارچ های ایجاد شده در تشک بادی استفاده از ترکیب آب و سرکه است . استفاده از آب به منظور رقیق تر شدن سرکه می باشد چرا که فقط استفاده از سرکه توصیه نمی شود . همچنین استفاده از محلول آب و الکل نیز می تواند بسیار مفید باشد . پس از ترکیب مواد ، محلول بدست آمده را با استفاده از یک اسفنج یا ابر بر روی تشک بادی بکشید . پس از آن تشک بادی خود را تا زمان خشک شدن در زیر نور آفتاب قرار دهید . اسپری ضد عفونی کننده لباس استفاده از اسپری ضد عفونی کننده لباس همچنین می تواند به قارچ زدایی تشک بادی بسیار مفید واقع شود که در صورت دسترسی به هر یک از مواد گفته شده می توانید اقدام به ضد عفونی کردن تشک بادی خود کنید . 

نگهداری و استفاده صحیح از تشک بادی همواره به محل قرار گیری تشک بادی خود اهمیت دهید چرا که استفاده نامناسب از تشک بادی می تواند منجر به آسیب دیدگی تشک بادی شما بشود . اگر تشک بادی خود را در خانه استفاده می کنید بهتر است تشک بادی خود را با فاصله از دیوار راه اندازی کنید چرا که برخورد تشک با دیوار می تواند به مرور باعث خوردگی بدنه تشک بادی شود . همچنین توصیه می شود تا تشک بادی خود را زیاد نزدیک به بخاری و شومینه نکنید چرا که گرمای شدید می تواند به بدنه تشک بادی آسیب برساند . اکر تشک بادی خود را در محیط های بیرون از خانه راه اندازی می کنید نی بهتر است از یک زیر انداز استفاده کنید تا کف تشک بادی آسیب نبیند . در صورتی که از تشک بادی بر روی آب استفاده می کنید آن را پس از استفاده به خوبی خشک کنید .

تشک های بادی را می توان از مدرن ترین و طبی ترین تشک های بادی دانست چرا که نوع طراحی و آرگونومی ساخت آن ها باعث شده است تا تشک های بادی سطوحی بسیار نرم و انعطاف پذیر داشته باشند ، امروزه تشک های بادی در سراسر دنیا به فروش می رسند و استقبال خوبی از آن ها شده است ، اما از آن جا که بسیاری از شما خریداران و مشتریان تشک های بادی اطلاعات چندانی از نحوه استفاده ، نگهداری و مراقبت صحیح آن ندارید قصد داریم تا راهکار های نگهداری و تمیز کردن تشک بادی به شما شرح دهیم تا بتوانید از این محصولات بادی به خوبی استفاده کنید و آن را نگهداری کنید . تشک های بادی همانطور که از نامشان مشخص است به صورت بادی بوده و برای راه اندازی نیاز است تا آن ها را باد کنید ، بدنه آن نیز به صورت لایه لایه طراحی شده است که به همین دلیل ممکن است در برابر اجسام تیز و برنده و همچنین حرارت های بالا آسیب پذیر باشد ، در صورت سوراخ شدن نیز تمامی محصول دچار مشکل شده و دیگر نمی توان از تشک بادی استفاده کنید ، به همین دلیل باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید . 

راهکار های نگهداری و تمیز کردن تشک بادی 

بیشتر تشک های بادی از بدنه pvc ساخته شده اند که این جنس یکی از بهترین اجناس برای تولید و ساخت تشک بادی و دیگر محصولات بادی می باشد ، چرا که قدرت کشسانی بالایی دارند و استفاده از آن ها باعث می شود تا محصول انعطاف پذیری بالا و بسیار خوبی داشته باشد ، انعطاف پذیری و سطوح نرم و حالت پذیر برای محصولاتی که برای استراحت کردن می باشد بسیار ضروری است که در تشک های بادی رعایت شده است . اما pvc به تنهایی دارای خاصیت لاستیکی می باشد ، از همین رو برای اینکه فرد با این جنس در تماس نباشد از یک لایه جیر و مخملی برای رویه تشک های بادی استفاده شده است تا سطوح تشک های بادی نرم تر و لطیف تر باشد ، از طرفی این جنس می تواند از عرق کردن بدن شما در هنگام استفاده از تشک بادی جلوگیری کند . تشک های بادی نیز ممکن است در طول زمان کثیف شوند که نیاز است تا آن ها تمیز کنید . 

راهکار های نگهداری و تمیز کردن تشک بادی از مزیت هایی که تشک های بادی به نسبت دیگر تشک های پشمی و یا ابری دارند این است که تشک های بادی هیچگاه بوی بد نمی گیرند و نیازی به شست و شوی داخل آن نمی باشد چرا که داخل تشک های بادی را باد تشکیل داده است ، با این حال بهتر است کار هایی را در هنگام استفاده از تشک های بادی انجام دهید تا طول عمر محصول خود را افزایش دهید . در ادامه راهکار های نگهداری و تمیز کردن تشک بادی را به صورت صحیح شرح می دهیم . برخی از خریداران تشک های بادی سوالات متداولی را در زمینه نگهداری صحیح و همچنین چگونگی تمیر کردن و شستن تشک های بادی را مطرح کرده بودند . اما بهترین روش نگهداری از تشک های بادی این است که با این محصولات برخورد خوبی داشته باشیم ، چرا که جنس این محصولات ساختار لایه ای دارد و به صورت بادی راه اندازی می شوند به همین دلیل همواره در معرض پاره شدن و ترکیدن قرار دارند ، از این رو بهتر است که در انتخاب محل راه اندازی و استفاده از تشک بادی دقت کنید . 

راهکار های نگهداری و تمیز کردن تشک بادی تشک های بادی بر خلاف تخت خواب های بادی قابلیت حمل آسان تری دارند و از آن جا که حجم و بسته بندی آن ها نیز کم تر است بسیاری از افراد این محصولات را در سفر نیز استفاده می کنند و شایع ترین آسیب دیدگی ها نیز در سفر ها برای تشک های بادی اتفاق می افتد ، از همین رو نیاز است تا در هنگام سفر نیز محل قرار گیری تشک بادی خود را به دقت انتخاب کنید ، زمین صاف و عاری از شاخ و برگ درختان و همچنین سنگ ریزه و حتی دوری از زمین های شن و ماسه ای و آسفالت می تواند خوب باشد چرا که این سطوح باعث خوردگی کف تشک و در نتیجه سوراخ شدن محصول می شود . 

پریدن بر روی تشک بادی و حتی پرتاب کردن آن می تواند باعث آسیب دیدن محصول شود . در هنگام باد شدن به تشک بادی فشار وارد نکنید . پریدن از ارتفاع بر روی تشک بادی می تواند منجر به پاره شدن تشک بادی شود که ایجاد پارگی در این محصولات جبران ناپذیر و غیر قابل تعمیر خواهد بود . جنس تشک های بادی و همچنین آرگونومی ساخت این محصولات باعث شده است تا بتوانید این محصولات را در مناطق مرطوب و حتی بر روی آب استفاده کنید ، برخورد تشک با آب هیچگونه آسیبی به محصول وارد نمی کند . راهکار های نگهداری و تمیز کردن تشک بادی اما ممکن است خیس ماندن مداوم تشک بادی حتی پس از استفاده تشک بادی بر روی آب ها و خشک نکردن آن می توان باعث کاهش طول عمر تشک بادی شود .

پس توصیه می کنیم که اگر تشک بادی شما خیس شد و یا از آن بر روی آب و استخر ها و حتی در کنار سواحل استفاده کردید پس از استفاده آن را خشک کرده و سپس بسته بندی کنید . در صورت استفاده از تشک بادی در سواحل شن های چسبیده شده به تشک بادی را پاک کنید ، بهترین روش آب کشی تشک خواهد بود . همانطور که اشاره شد برخی از تشک های بادی دارای رویه جیر هستند که ممکن است بر روی آن ها لکه ایجاد شود پس برای عدم ایجاد لکه بهتر است تشک را به خوبی خشک کنید . و اما اگر تشک بادی خود را همواره در خانه استفاده می کنید برای تمیز کردن کناره ها و کف تشک بادی می توانید از یک دستمال نمناک استفاده کنید ، برای پاک کردن قسمت رویه و بخش های جیر تشک نیز می توانید از یک دستمال آغشته به شامپو فرش استفاده کنید و تشک بادی خود را تمیز کنید . 

در صورت چسیدن بهترین کار این است که یک تکه یخ را بر روی آدامس قرار داده و پس از مدتی به آرامی آدامس را از رویه تشک بادی خود پاک کنید . در صورت ریخته شدن رنگ می توانید از کمی تینل استفاده کنید ، همچنین اگر لکه خونی بر روی تشک بادی شما مالیده شد توصیه می کنیم که از آب سرد و صابون برای شست و شو استفاده کنید . استفاده از لباسشویی برای شست و شوی تشک بادی هیچگاه توصیه نمی شود چرا که این کار می تواند منجر به پاره شدن بدنه تشک بادی شود . راهکار های نگهداری و تمیز کردن تشک بادی میزان باد تشک بادی بایستی کاملا اندازه باشد ، در صورت کم باد بودن محصول ، تشک بادی شما تعادل خوبی را نخواهد داشت و در صورت زیاد بودن باد محصول ، فشار به دیواره ها و بدنه زیاد خواهد بود و در صورت پریدن و یا فشار آوردن به تشک می تواند باعث پاره شدن محصول شود .

برای راه اندازی این محصولات بهتر است از پمپ های باد با قدرت کم استفاده کنید که بهترین آن ها پمپ باد دستی می باشد ، پمپ های باد دستی همچنین نیازی به انرژی برق ندارند و در هر شرایطی قابل استفاده هستند . از سوالات دیگری که بعضا پرسیده می شود این است که آیا می توان تشک بادی را به صورت دائمی استفاده کرد ؟ استفاده دائمی از تشک های بادی کاملا امکان پذیر است و هیچگونه آسیبی به تشک بادی وارد نخواهد شد اما از آن جا که باز بودن تشک بادی می تواند خطر آسیب دیدگی آن را زیاد کند بهتر است که پس از هر بار استفاده ، تشک بادی خود را جمع کنید . حد الامکان در طول هفته یک مرتبه باد تشک بادی خود را تعویض کنید . برای خرید تشک بادی و یا مشاوره و حتی تعمیر تشک بادی خود می توانید به فروشگاه اینترنتی اینتکس مراجعه کرده و با شماره تلفن های فروشگاه تماس حاصل فرمایید .