بدون شک یکی از بهترین نوع استخر های خانگی و یا شخصی همان استخر های پیش ساخته می باشند ، چرا که استخر های پیش ساخته دارای مزیت های بسیاری هستند که دیگر استخر ها مانند استخر های سیمانی و بتنی نمی توانند از آن ها بهره ببرند . از مهم ترین این مزایا می توان به پرتابل بودن استخر های پیش ساخته اشاره کرد ، این نوع استخر ها که از قبل توسط شرکت ها تولید شده اند به گونه ای طراحی شده اند که می توانید با سرهم کردن و نصب پایه ها و دیواره ، استخر را راه اندازی کنید ، زمان نصب این محصولات بسیار پایین است و در مقایسه با راه اندازی و احداث یک استخر بتنی زمان بسیار کمی را خواهد گرفت ، همانطور که گفته شد این محصولات کاملا پرتابل هستند یعنی امکان جابجایی دارند به همین دلیل نیز به راحتی می توانید استخر پیش ساخته خود را به دفعات باز کرده و در محل جدیدی نصب کنید ، همچنین با گذاشتن سرمایه و هزینه کمتر شما می توانید صاحب یک استخر خانگی و شخصی عالی با امکانات بالا بشوید . در یک نگاه کلی اگر تمامی هزینه هایی که قرار است برای احداث یک استخر بتنی و سیمانی صرف شود را به مانند خرید مصالح ، استخدام کارگر ، مهندس ، لوله کشی ، پمپ تصفیه آب و ... در نظر بگیرید در مقایسه با خرید استخر پیش ساخته حتی با ابعاد بسیار بزرگ نیز میبینیم که تهیه و خرید استخر های پیش ساخته یا آماده بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر استخر ها می باشد ، لذا به همین دلیل است که بسیاری از مردم برای داشتن یک استخر شخصی و خانگی به خرید استخر های شرکتی یا همان پیش ساخته روی آورده اند .

 

 

در رابطه با انتخاب زیر زمین برای نصب و راه اندازی استخر پیش ساخته بایستی در نظر داشته باشیم که آیا قصد دارید تا استخر پیش ساخته را به صورت روکار نصب کنید یا توکار ؟ استخر های پیش ساخته قابلیت این را دارند که آن ها را به صورت رو کار یعنی بر روی زمین و به صورت توکار یعنی داخل زمین نصب کنید ، به همین دلیل اگر قصد دارید تا استخر پیش ساخته خود را در زیر زمین به صورت روکار نصب کنید ، به ارتفاع سقف زیر زمین نیز دقت کنید تا پس از نصب استفاده از استخر پیش ساخته با مشکل مواجه نشوید ، اما اگر قصد راه اندازی و نصب استخر پیش ساخته به صورت توکار را در زیر زمین دارید هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت . لازم به ذکر است که برای گود برداری همواره از هر طرف استخر پیش ساخته یک متر بیشتر از مساحت استخر گود برداری انجام شود و ارتفاع گود برداری با ارتفاع استخر یکسان باشد ، همچنین اگر می خواهید که استخر پیش ساخته شما در حیاط حتی در داخل زمین قرار گیرید و به صورت توکار نصب نشود گود برداری آن را نیز به مانند گود برداری زیر زمین انجام دهید ، در صورت راه اندازی به صورت روکار نیز هیچ نیازی به گود برداری نیست و چه بسا کار شما بسیار راحت تر خواهد بود . اما برای راه اندازی استخر به صورت روکار بایستی عواملی را در نظر بگیرید که در طول استفاده استخر پیش ساخته شما دچار حادثه نشود و آسیبی نبیند ، برای راهنمایی بیشتر در ادامه مطلب همراه ما باشید .

 

 

همانطور که گفته شد قبل از هر کاری بایستی محل قرار گیری استخر پیش ساخته را تعیین نمایید ، در صورت تصمیم گیری برای نصب استخر پیش ساخته به صورت روکار بایستی سطح زمین را تمیر کنید ، قبل از تمیز کردن بایستی ببینید که سطح زمین ناهمواری نداشته باشد و محل کاملا مسطح باشد کج بودن زمین می تواند در مدت طولانی به استخر پیش ساخته شما آسیب وارد کند چرا که در صورت متمایل بودن زمین به یک سمت و نبود سطح مسطح باعث می شود تا آب به یک سمت فشار آورده و در مدت زمان طولانی باعث تضعیف شدن پایه های آن قسمت شود ، پس بایستی با اندازه گیری با دستگاه هایی چون تراز سطحی کاملا مسطح را ایجاد کنید ، اگر سطح نیز صاف نبود می توانید آن را با چنگک ، شن ، بیل ، صافی ، کفگیر ، شن کش و ... صاف و هم سطح کنید . همچنین راه اندازی استخر پیش ساخته بر روی سطوحی که بر روی آن اشیائی چون سنگ ریزه ، ماسه ، خاک ، آسفالت ، شاخ و برگ درختان و ... وجود دارد به هیچ عنوان توصیه می شود پس بایستی به خوبی کف محل قرار گیری استخر پیش ساخته را تمیز کنید تا در صورت راه اندازی و پر کردن وزن آب باعث آسیب دیدگی کف استخر پیش ساخته شما نشود . برای کاهش خطر این آسیب دیدگی شما می توانید از زیر انداز نیز استفاده کنید ، در این رابطه تاتمی هایی توسط بیشتر نمایندگی ها نمایندگی ها و فروشگاه استخر پیش ساخته ارائه شده است که می توانید با خرید آن ها کف بسیار نرم را برای استخر پیش ساخته خود فراهم کنید ، وجود این تاتمی ها خطر آسیب دیدگی کف استخر را به صفر کاهش می دهد . این تاتمی ها به صورت یک متر در یک متر برش داده شده است و می توان با اتصال آن ها به یکدیگر تاتمی با ابعاد بزرگ تر را ایجاد کرد .

 

پس از این مراحل نوبت می رسد به باز کردن استخر پیش ساخته و تفکیک پایه ها ، بدنه و پیچ و مهره های آن ، استخر های پیش ساخته متنوع هستند که بایستی به نسبت طراحی و نوع اتصالات آن ها استخر پیش ساخته را نصب کنید ، برای اینکار دی وی دی هایی در کنار محصول قرار گرفته است که می توان به بهترین شکل استخر های پیش ساخته را نصب کرد ، همچنین نصاب هایی برای این این کار استخدام شده اند که می توانید از آن ها برای نصب کردن هر چه بهتر استخرتان کمک بگیرید . فروشگاه اینترنتی تهران اینتکس که از بزرگ ترین مراکز فروش استخر پیش ساخته در ایران است ، نصاب های حرفه ای و با تجربه ای را به خدمت گرفته است که می توانند در سریع ترین حالت ممکن استخر پیش ساخته خریداری شده شما را ارسال و در مدت زمان 1 الی 2 ساعت استخر شما را در هر ابعاد یا تنوعی نصب و راه اندازی کنند . اما اگر خودتان قصد انجام این کار را دارید بایستی پس از خارج کردن استخر پیش ساخته از جعبه و کارتن خود ، پارچه یا بدنه برزنتی محصول را بر روی زمین پهن کنید ، سپس ستون هایی که به صورت فریمی طراحی شده اند و قرار است به یکدیگر متصل شوند را از داخل بدنه رد کرده و به یکدیگر متصل کنید ، اغلب این ستون ها و میله ها از جنس آلومینیوم یا فایبرگلاس هستند ، پس از آن میله های عمودی که همان پایه های استخر هستند را به ستون های افقی بالایی متصل کنید ، پس از آن استخر پیش ساخته خود را سرپا کرده و قسمت های پایینی بدنه برزنتی را به پایه ها متصل کنید تا استحکام پایه ها بهتر شده و در حالت اصلی خود قرار بگیرد ، پس از این مرحله نصب بدنه اصلی استخر پیش ساخته شما به پایان می رسد .

 


پس از برپا کردن استخر پیش ساخته نوبت می رسد تا پمپ های تصفیه آب را به استخر متصل کنید ، استخر های پیش ساخته به نسبت ابعاد و حجم آبی که دارند دارای پمپ های تصفیه آب می باشند که با استفاده از آن می توان حجم بالای آب استخر را در مدت زمان بسیار کم تصفیه کرد ، لازمه هر استخر اعم از عمومی ، شخصی ، بتنی ، پیش ساخته و ... که از حجم بالایی برخودار اند این است که پمپ تصفیه آبی را برای تصفیه آب آن استفاده کرد چرا که استفاده مکرر افراد از آب می تواند موجب آلودگی آب استخر شود ، در این مرحله پمپ تصفیه آب استخر را از داخل جعبه خارج کرده و در نزدیکی دریچه های ورودی و خروجی آب استخر پیش ساخته قرار دهید ، لوله های پلاستیکی ، فنری این پمپ ها را نیز خارج کرده و یک طرف آن را به دریچه ورودی پمپ و لوله دیگر را در قسمت خروجی پمپ تصفیه متصل کنید . لوله ای که در قسمت ورودی پمپ تصفیه آب متصل شده است را به دریچه خروجی استخر که اغلب پایین تر از دریچه ورودی قرار داد متصل کنید ، و لوله ای که به دریچه خروجی پمپ تصفیه آب متصل شده است را به دریچه ورودی آب استخر که اغلب در بالای بدنه استخر قرار دارد متصل کنید ، سپس با استفاده از بست لوله ها را محکم کنید تا آب نشتی ندهد ، پس از آن اقدام به پر کردن آب استخر خود کنید ، پس از پر شدن پمپ تصفیه آب را به برق متصل کنید و پمپ تصفیه کن خود را تست کنید که آب از آن عبور کند ، پس از اطمینان از صحت پمپ باد نوبت می رسد به قرار دادن نردبان محصول ، پس از قرار دادن نردبان روند نصب استخر پیش ساخته شما به پایان می رسد و می توانید از محصول خود استفاده کنید .

 

روش های نصب و راه اندازی استخر پیش ساخته : استخر های پیش ساخته نمونه ای از استخر های ساخته شده شرکتی هستند که دارای طراحی بسیار عالی در ابعاد بسیار بزرگ می باشند ، به همین علت نیز نیاز به راه اندازی دارند . استخر های پیش ساخته قابلیت آن را دارند تا به دفعات زیاد راه اندازی و جمع آوری شوند ، اما نکته مهم در این بحث این است که بایستی به درستی این محصولات را راه اندازی کنند . با توجه به علاقه بسیار زیاد مشتریان به استفاده از استخر های پیش ساخته ، امروزه در در داخل ایران نیز می بینیم که بسیاری از هموطنان گرامی از استخر های پیش ساخته به جای استخر های بتنی استفاده می کنند ، به همین منظور فروشگاه تهران اینتکس که فروشگاه مرکزی استخر پیش ساخته در ایران است ، قصد دارد تا روش های نصب و راه اندازی استخر پیش ساخته در تمامی مدل ها را به شما عزیزان آموزش دهد تا بتوانید به بهترین شکل از این محصولات دوست داشتنی و محبوب استفاده کنید .

روش نصب و راه اندازی استخر پیش ساخته فریمی :

استخر پیش ساخته فریمی در مقایسه با سایر استخر های پیش ساخته دیگر از پر استفاده ترین و محبوب ترین مدل ها می باشند که به دلیل داشتن ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد خود اینچنین محبوب و پر فروش هستند . از دلایل پر فروش بودن این محصول می توان به داشتن ابعاد بسیار بزرگ آن اشاره کرد ، همچنین این نوع از استخر های پیش ساخته که با عنوان استخر فریمی شناخته می شوند ، علاوه بر داشتن ابعاد بسیار بزرگ و عالی ، بسیار مقاوم بوده و استفاده از فریم و پایه در ساخت آن سبب افزایش استحکام و دوام آن شده است تا اینچنین به خوبی بتواند در برابر ضربه و فشار مقاوم باشد . یک استخر پیش ساخته بزرگ نیازمند آن است تا بتواند حجم بسیار بالای آبی که در داخل آن قرار داده شده است را به خوبی تحمل کند . روش های نصب و راه اندازی استخر پیش ساخته فریمی نسبت به مدل های دیگر کمی دشوار است ، به همین دلیل در داخل پکیج و کارتن محصول ، عمدتا DVD  های آموزشی به صورت متنی و ویدیویی قرار داده شده است که می توانید با مشاهده کردن و مطالعه دفترچه راهنما به خوبی استخر فریمی خود را راه اندازی کنید . اما نکته های مهمی در میان تمامی استخر های پیش ساخته وجود دارد که آن هم انتخاب محل مناسب برای راه اندازی و نصب می باشد . نکته مهم در این قضیه این است که استخر پیش ساخته را بایستی در یک زمین صاف و هموار راه اندازی کنید ، داشتن شیب بر روی زمین می تواند سبب جمع شدن آب در یک بخش شده و اینچنین به پایه ها فشار وارد کند ، اما در صورتی که زمین صاف باشد هیچ مشکلی برای استخر به وجود نمی آید . البته این مشکل تنها برای استخر های پیش ساخته فریمی که دارای پایه هستند نبوده و بایستی در مدل های دیگر نیز به این نکته توجه داشته باشید . 

برای راه اندازی این نوع از استخر های پیش ساخته پس از انتخاب یک محل مناسب ، می توانید استخر پیش ساخته را راه اندازی کنید . برای اینکار در ابتدا زیرانداز محصول را بر روی زمین پهن کرده و سپس بدنه استخر را که معمولا از برزنت می باشد بر روی زیرانداز باز کنید ، به طوریکه بخش زیبا آن که معمولا آبی رنگ بوده و یا طراحی سرامیکی دارد ، رو به بالا قرار بگیرد ، زیرا این طراحی دقیقا دیواره های داخلی و کف استخر می باشد . پس از آن به ترتیب پایه ها را همانطور که در آموزش گفته شده است ، راه اندازی کنید و در نهایت میله های بزرگ که همان لبه های استخر می باشد که وصل کنید و استخر را به صورت ایستاده قرار دهید . میتوان گفت اتصالات استخر های پیش ساخته هر چقدر خوب باشد ، با اطمینان بیشتری می توانید از استخر فریمی خود استفاده کنید . روش نصب و راه اندازی استخر پیش ساخته فایبرگلاس مدل دیگری از استخر های پیش ساخته که با عنوان استخر پیش ساخته فایبرگلاس شناخته می شود ، دارای طراحی متفاوت بوده و معمولا برای استفاده در داخل زمین طراحی شده است . توجه داشته باشید که شما می توانید استخر های پیش ساخته خود را به مانند استخر پیش ساخته فریمی و فایبرگلاس ، بر روی زمین و یا در داخل زمین راه اندازی کنید ، بنابراین می توان گفت که هر مدلی که دلخواه شماست می توانید استخر را راه اندازی کنید . 

اما در مدل های فایبرگلاس بهتر است استخر به صورت توکار یعنی در داخل زمین قرار بگیرند ، زیرا دیواره های مقاوم تری داشته و به خوبی می تواند استحکام لازم را داشته باشد تا بتوانید آن را در زمین دفن کنید و کناره های آن را با خاک پر نمایید . عمدتا استخر های پیش ساخته فایبرگلاسی نیازی به نصب پایه نداشته و تنها بایستی آن را بر روی زمین قرار داده و به خوبی آن را به زمین محکم کنید . در این روش شما می توانید اتصالات استخر پیش ساخته خود را حتی به صورت توکار و در داخل زمین قرار دهید .

روش نصب و راه اندازی استخر پیش ساخته ایزی ست : 

از ساده ترین روش نصب و راه اندازی استخر پیش ساخته می توان به راه اندازی و نصب استخر پیش ساخته ایزی ست اشاره کرد که سهولت در نصب و راه اندازی آن باعث شده است تا بسیاری از خریداران از این نوع مدل استفاده کنند ، هر چند که استحکام استخر های ایزی ست پایین تر از استخر های فریمی بوده ، اما دارای ابعاد بزرگی بوده و می توانند به عنوان یک استخر پیش ساخته بزرگ مورد استفاده قرار بگیرند . برخلاف استخر های پیش ساخته دیگر ، این مدل دارای لبه بادی بوده و می توان گفت که طراحی نیمه بادی دارند . در مدل های ایزی ست از پایه استفاده نشده و تنها برخی از آن ها که ساختاری بیضی شکل دارند ، مجهز به پایه می باشند . همچنین بیش از 95 درصد استخر های پیش ساخته فریمی دارای طراحی گرد هستند و آن هم به دلیل طراحی متفاوتشان می باشد . 

برای راه اندازی این مدل ها تنها نیاز است که لبه بادی استخر را باد کرده و سپس داخل استخر را با آب پر کنید تا شاهد راه اندازی این مدل از استخر های پیش ساخته در سریع ترین حالت ممکن و به صورت اتوماتیک باشید . روش نصب و راه اندازی پمپ تصفیه آب استخر پیش ساخته بیشتر استخر های پیش ساخته دارای پمپ تصفیه آب هستند و به همین دلیل در بدنه آن ها دریچه های بادی قرار داده شده است که می توانید از آن طریق نسبت به نصب و راه اندازی پمپ تصفیه آب استخر پیش ساخته خود اقدام کنید . این دریچه ها را می توانید حتی بدون نصب پمپ تصفیه آب مسدود کرده و حتی از پمپ استفاده نکنید ، همچنین می توانید پمپ تصفیه آب را نصب کرده ولی از آن استفاده نکنید . در هر صورت دریچه ها به منظور نصب پمپ تصفیه و همچنین تخلیه آب در بسیاری از مدل ها به خصوص استخر های سایز بزرگ پیش ساخته وجود دارد .

 

اتصالات لازم برای نصب پمپ تصفیه نیز در کنار محصول موجود است که می توانید با مطالعه دفترچه راهنما و همچنین آموزش ها خودتان نصب را انجام دهید . نصب استخر پیش ساخته توسط نصاب راه حل دیگری نیز برای نصب و راه اندازی استخر پیش ساخته وجود دارد که آن هم نصب استخر پیش ساخته توسط نصاب می باشد . فروشگاه مرکزی استخر پیش ساخته تهران اینتکس در طی سال ها فعالیت خود ، برای ارائه خدمات بهتر و بسیار عالی ، مختصصین و نصاب های حرفه ای را برای راه اندازی استخر های پیش ساخته در هر مدل به خصوص استخر های بزرگ فریمی و ... به کار گرفته است که می توانید پس از خرید استخر پیش ساخته خود با فروشگاه هماهنگی های لازم را کرده و محصول خود را برای نصب بهتر و تضمین شده به نصاب بسپارید .

نحوه نصب استخر پیش ساخته اینتکس و روش راه اندازی استخر های اینتکس با تصویر و عکس های راهنما ، برای نصب استخر پیش ساخته اینتکس باید ابتدا زمین را تمیز کرده و و پس از سیقل دادن زمین و جمع کردن سنگ ریزه ها و زباله هایی که ممکن است به استخر آسیب برساند زمین را آماده سازی کنید ، بعد از تمیز کردن و رفو کردن چمن و خاک روی زمین نوبت به نصب استخر میرسد که مراحل آنرا گام به گام توضیح خواهیم داد.

بعد از این مرحله بایستی زیر اندازی که همراه استخر اینتکس هست را روی زمین پهن کرده و و چهار طرف زیر انداز را مهار کنید یا تکه سنگ روی آن بگذارید تا باد و تردد روی زیر انداز آنرا چروک نکند.

اگر استخر شما مدل فریمی است بایستی بدنه استخر را روی زمین پهن کرده و لوله هایی که به ترتیب A , B , C , D , E , F هست را به ترتیب از سمت طول استخر از داخل شیار های روی بدنه استخر وارد کرده و تا انتهای استخر به شکل قاب مستطیلی آنرا انجام دهید ، پس از نصب پایه از زیر استخر تسمه های آن را از داخل پایه های فلزی رد کرده و پایه ها را از به سوراخ لوله ها متصل کنید.

بعد از اتمام کار به داخل استخر رفته و با ضربات پا به گوشه های استخر کف چروک شده آنرا باز کنید و سپس مرحله آخر آن را آبگیری کنید تا پر شود ، تا زمان پر شدن استخر ، استخر شما ممکن است تغییر ظاهر داده و بدنه طولی آن رو به داخل کج شود و حس شکستگی و خراب شدن را فرد منتقل میکند اما در پایان در هنگام پر شدن استخر شکل استخر تکمیل شده و صاف و یک دست خواهد شد و جای نگرانی نیست در نهایت استخر شما آماده استفاده میباشد. در خصوص نصب پمپ تصفیه استخر پیش ساخته در مقاله بعدی توضیح خواهیم داد.