شنا کردن و یا آب تنی یکی از پر طرفدار ترین تفریحات است که در سراسر دنیا علاقه زیادی به این نوع تفریحا ها نشان داده می شود ، برخی از افراد حتی به صورت حرفه ای اقدام به یادگیری شنا می کنند که لازمه یادگیری و یا تفریح آبی وجود یک بستر ایده آل و با کیفیت است که بتواند نیاز های افراد را از آب تنی ، بازی ، ورزش و ... ارضاء کند . این تفریحات مختص سنین خاصی نیست و چه بسا تمامی مردم از کودک گرفته تا پیر و جوان هنگام آب تنی شادی بی وصفی را تجربه می کنند و روحیه بسیار شاداب تری را خواهند داشت . به همین دلیل بسیاری از افراد سعی می کنند تا استخر ایده آل و در عین حال استانداردی را برای خود داشته باشند به همین دلیل نیز اقدام به ساخت استخر خانگی می کنند ، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا این افراد از استخر های عمومی استفاده نمی کنند ، اما با کمی تامل می بینیم که استخر های خانگی و شخصی در مقایسه با استخر های عمومی بسیار کاربردی تر و ایده آل تر هستند ، به عنوان مثال در استخر های عمومی به دلیل شلوغی و ازدحام جمعیت ممکن است باعث جلوگیری شما از ورزش و شنا شود و برخورد ها زیاد شود ، هنچنین محدودیت سانس هایی که در استخر ها وجود دارد می تواند باعث نصفه ماندن تفریح و یا ورزش شما شود به همین دلیل وجود یک استخر هانگی موجب می شود تا شما به صورت نامحدود از استخر استفاده کنید ، همچنین استخر های خانگی خلوت تر بوده و شما می توانید به راحتی به تفریح و یا شنا کردن بپردازید . پس میبینیم که با ساخت و راه اندازی یک استخر خانگی می توانید محیطی ایده آل را برای تفریحات آبی خانوادگی خود کنید ، اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که ابعاد استاندارد استخر خانگی چه میزان است ؟ هدف از ارائه این مطلب نیز بررسی ابعاد استاندارد استخر های خانگی است که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت .

  

قبل از ساخت استخر خانگی باید ببینید که در فضای کافی برای ساخت استخر خانگی خود دارید یا خیر ، همانطور که می دانید مهم ترین عامل برای ساخت یک استخر خانگی این است که ابعاد و مساحت ایده آل و استانداردی را برای ساخت استخر خانگی خود داشته باشید چرا که عملا بدون کمبود فضا نمی توانید استخر ایده آلی را بسازید و مسلما بایستی از ساخت استخر خانگی صرف نظر کنید ، اما اگر به تازگی ویلا یا خانه ای بزرگ خریداری کرده اید بایستی فضای کافی را برای ساخت استخر در نظر بگیرید ، از جمله محل هایی که بیشتر از هر جای دیگری مناسب برای ساخت استخر است می توان به حیاط خانه یا ویلا و یا زیر زمین خانه و آپارتمان اشاره کرد ، بسیاری از مردم که فضای کافی در حیاط خانه خود دارند اقدام به ساخت استخر خانگی به صورت رو باز و بدون سقف می کنند ، اما برخی از افراد که خانه آن ها آپارتمانی بوده و یا دوست ندارند که استخر خود را به صورت رو باز و در محیط باز بسازند از زیر زمین خانه خود استفاده می کنند ، بیشتر استخر های سرپوشیده خانگی را در ساختمان ها و آپارتمان های مسکونی که حیاط کوچکتری دارند ایجاد می کنند . ابعاد استخر خانگی شما ممکن است متفاوت باشد بنابراین شما می توانید به صورت دلخواه و بنا به ابعاد و فضای موجود استخر خانگی خود را طراحی کرده و آن را بسازید اما برای ساخت هر استخری ابعاد استانداردی در نظر گرفته شده است که شما می توانید در ساخت استخر های عمومی و یا شخصی و خانگی نیز از آن استفاده کنید . لازم به ذکر است که هزینه ساخت هر استخری اعم از خانگی ، شخصی ، عمومی ، روکار ، توکار ، رو باز ، سرپوشیده و ... ممکن است با تغییر ابعاد استخر متغییر باشد ، چرا که هر چه استخری دارای ابعاد بزرگ تری باشد می توانید هزینه های بیشتری را در بر بگیرید ، همچنین هر چه استخر شما از ابعاد کوچکتری برخوردار باشد به همان میزان ممکن است هزینه های شما کاهش پیدا کنید ( در این مبحث هزینه های مجزای استخر خانگی فاکتور گرفته شده است این هزینه ها ممکن است شامل دیزاین و طراحی کناره و فضای داخلی و بیرونی محل قرار گیری استخر باشد ) .

همانطور که گفته شد ابعاد استاندارد استخر های خانگی اعم از استخر های آپارتمانی و سرپوشیده و استخر های ویلایی و روباز بسیار متنوع است و ممکن است بنا به نیاز و سلیقه مشتری متغییر باشد . امروزه استخر ها را در اشکال هندسی متفاوت تولید می کنند ، استخر های مستطیلی از پرطرفدار ترین نوع استخر های خانگی و حتی عمومی هستند که برای ورزش کردن و آموزش شنا نیز مناسب هستند اما در کنار آن استخر هایی با طراحی گرد ، بیضی ، منحنی ، چند ضلعی و ... نیز ساخته می شوند که ممکن است بسیاری از آن ها را در اینترنت و یا عینی مشاهده کرده باشید ، اما در حالت کلی روش اندازه گیری آن ها با واحد متر انجام میگیرد .

در اغلب کشور ها روش اندازه گیری ابعاد یک استخر بر حسب متر محاسبه می شود اما با این حال در برخی از کشور ها مانند ایالات متحده آمریکا و برخی از کشور های اروپایی این واحد اندازه گیری ممکن است بر حسب یارد یا فوت انجام شود . با در نظر گرفتن واحد اندازه گیری متر قصد داریم استاندارد های جهانی ابعاد استخر های خانگی و یا عمومی را بیان کنیم تا اگر قصد ساخت استخر خانگی با ابعاد استاندارد را دارید بتوانید راهنمایی لازم را از این مطلب کسب کنید . طول استاندارد استخر ها اغلب 12.5 متر ، 25 متر و 50 متر است که عموما برای استخر های کوچک طول 25 متر و برای استخر های بزرگ 50 متر را در نظر می گیرند ، همچنین طول 12.5 متری در ساخت بسیاری از استخر های خانگی به خصوص استخر های خانگی آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد ، چرا که در خانه ها به خصوص آپارتمان های مسکونی فضای زیادی برای ساخت استخر بزرگ وجود ندارد به همین دلیل این ابعاد را برای ساخت استخر خانگی در نظر می گیرند ، عرض استخر های شنا را نیز عموما بین 10 تا 50 متر در نظر می گیرند به طوری ممکن است این عرض در استخر های خانگی کمتر از این هم باشد ، به عنوان مثال عرض 3 ، 4 ، 5 ، 6 متر از نمونه ابعاد استاندارد برای ساخت استخر خانگی می باشد .

 

 با توجه به طول و ابعاد داده شده در بند قبل میبینیم که تمامی اعداد و ارقامی که گفته شد مضربی از 100 متر هستند چرا که عموما ورزش شنا در مضرب 100 متر و بیشتر از آن صورت می گیرد ، به همین دلیل اگر استخری نصف این طول و ابعاد یعنی 50 متر باشد فرد با یک رفت و برگشت یعنی با دو بار طی کردن 50 متر می تواند 100 متر را به پایان برساند ، همچنین با 4 بار طی کردن طول 25 متری می تواند 100 متر را طی کند ، با 8 بار شنا کردن متوالی استخر خانگی با طول 12.5 متر نیز می توان گفت که مسیر 100 متری را نیز شنا کرده است . در برخی از استخر ها ممکن است شاهد استخر هایی با طول 33 متری باشید که این مقدار نیز مضربی از 100 متر است چرا که با سه بار طی کردن این مسافت 33 متری در حدود 100 متر شنا صورت گرفته است . پس میبینیم که در برخی از اوقات نیاز است که استخر را در ابعاد استانداردی بسازید . اما با این وجود اگر قصد ساخت استخر با ابعاد استاندارد و یا اصولی را ندارید می توانید بنا به سلیقه و بدون در نظر گرفتن متراژ استاندارد استخر خود را بسازید . موض.ع دیگری که در ابعاد استخر خانگی مطرح است عمق استاندارد استخر خانگی است ، پیش تر در رابطه با طول و عرض استاندارد استخر های خانگی گفته شد و تنها از عمق استخر های خانگی صحبتی نشده است ، عمق استخر ها معمولا به نسبت کاربر هایی که قرار است از استخر استفاده کنند تعیین می شوند ، به عنوان مثال بسیاری از افراد هدفشان از ساخت استخر های خانگی استفاده و بهره بردن کودکان از این بستر برای تفریحات آبی است و ممکن است استخر هایی با عمق کم و حتی نیم متر بسازند ، اما در حالت کلی و در حالت استاندارد عمق استانداردی که برای استخر های خانگی در نظر گرفته می شود بین 1 الی 2 متر است که ممکن است این عمق به صورت یک دست نباشد و با شیب ملایم افزایش یابد ، اما در استخر های بزرگ تر ممکن است استخر را تا عمق 4 متر نیز ایجاد کنند ( در برخی از استخر های بسیار بزرگ و عمومی عمق استخر ها بعضا تا بیش از 5 متر نیز می رسد ) .

 

نوع دیگری از استخر ها که با نام استخر پیش ساخته توسط شرکت هایی تولید شدند می توانند از گزینه های بسیار خوب دیگری به عنوان استخر هانگی مورد استفاده قرار گیرند چرا که این استخر ها نیز دارای ابعاد متنوع و در عین حال استاندارد برای مصارف خانگی ساخته شده اند که می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی اینتکس انواع استخر های آماده یا پیش ساخته را مشاهده کنید و با کسب اطلاع از ابعاد و طرح های مختلف یکی از آن ها را با قیمت مناسب خریداری کنید ، تهیه استخر پیش ساخته خانگی به مراتب مقرون به صرفه تر از ساخت استخر خانگی به صورت بتنی است ، این محصولات را نیز می توان به صورت روکار و توکار راه اندازی کرد و نیازی به زیر ساخت خاصی ندارد .