استخر ها از محیط های بسیار شاد و با طراوتی هستند که امروزه می توان در هر محله و حتی خانه ها نمونه کوچک یا بزرگی از آن دید . تفریحات آبی یکی از مفرح ترین و شاد ترین تفریحاتی است که بیشتر مردم از کودک گرفته تا پیر و جوان دوست دارند تا آن را انجام دهند . استفاده از استخر ها می تواند جنبه های دیگری نیز داشته باشد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد ، اما در این میان استخر آپارتمانی از پر طرفدار ترین نوع استخر ها می باشد که شاید در آپارتمان های اطراف خود آن ها را دیده باشید .

همانطور که گفته شد استفاده از استخر می تواند جنبه های دیگری مانند استخر های کشاورزی ، صنعتی ، آموزش شنای حرفه ای و خانگی داشته باشد ، شاید بسیاری از افرادی که در داخل آپارتمان ها زندگی می کنند از داشتن استخر محروم هستند همچنین به دنبال داشتن یک استخر نیز برای خود نیستند . استخر آپارتمانی ممکن است تفاوت هایی با استخر هایی که در حیاط ویلا ها و یا استخر های عمومی طراحی و ایجاد می شوند تفاوت داشته باشند که آن ها را در ادامه بررسی خواهیم کرد .

استخر های آپارتمانی که عموما در قسمت زیر زمین و پایین ترین نقطه آپارتمان بنا می شوند به دلیل کم بودن فضای مناسب از ابعاد نسبتا کوچک تری برخوردار اند ، اما اغلب استخر هایی که در ویلا ها و یا در حیاط ایجاد می شوند می توانند از ابعاد نسبتا بزرگ تری برخوردار باشند . در ساخت استخر های ویلایی و استخر آپارتمانی تفاوت هایی وجود دارد که شاید از آن ها بی خبر باشید 

ممکن است استخر هایی را دیده باشید که به صورت روکار یعنی بر روی زمین ایجاد و احداث شده اند ، اغلب این استخر ها در محیطی باز قرار گرفته و دارای فضای زیادی هستند ، چرا که سقفی در محیط های باز وجود نداشته و می توان استخر را به صورت روکار ایجاد کرد ، اما می بینیم که اغلب استخر های آپارتمانی به صورت توکار یعنی در داخل زمین بنا شده اند چرا که عموما در داخل زیر زمین و یا در طبقه همکف بنا شده اند و سقف موجود در بالای استخر این اجازه را نمی دهد تا استر را به صورت روکار ایجاد کرد .

پس بهترین گزینه برای ایجاد یک استخر آپارتمانی این است که استخر را به صورت توکار طراحی کنید . نکته دیگری که حائز اهمیت است این است که ساخت استخر آپارتمانی در طبقات غیر از همکف و یا زیر زمین می تواند دردسر های زیادی را به دنبال داشته باشد و کار ساخت را سخت تر ، زمانبر تر و پر هزینه تر کند چرا که در طبقات دیگر شما نمی توانید استخر را به صورت توکار طراحی کنید ، همچنین اگر استخر را به صورت روکار ایجاد کنید نیز ممکن است فضای کافی را از نظر ارتفاع نداشته باشید .

استخر آپارتمانی را حتی می توان در بالا ترین طبقه و بر روی پشت یام یا پنت هاوس خانه نیز طراحی و ایجاد کرد ، این نوع استخر های آپارتمانی که عموما در بالا ترین نقطه آپارتمان قرار دارند را به صورت روکار طراحی می کنند و یا مقدار کمی از استخر فقط به صورت توکار ساخته می شود ، این نوع استخر ها در ایران به مراتب کمتر دیده می شود چرا که حریم خصوصی نداشته و نمی توان استفاده خانوادگی از آن کرد . با این حال باز می توان استخر های آپارتمانی را در بالای بام نیز بنا کرد .

ابعاد استخر آپارتمانی

ابعاد استخر های آپارتمانی متغییر است چرا که میزان آن را می توان به نسبت متراژ و مساحت آپارتمان تغییر کند ، همچنین سلیقه و نیاز مشتریان نیز می تواند در امر ساخت استخر آپارتمانی دخیل باشد ، اما محدودیت هایی نیز وجود دارند که بایستی در هنگام ساخت استخر به آن ها توجه داشت ، به عنوان مثال مساحت استخر بایستی از هر طرف حدودا یک متر و بیشتر از آن با دیواره ها فاصله داشته باشد تا در هنگام ورود و خروج و همچنین رفت و آمد افراد به مشکل بر نخورند . عموما استخر های آپارتمانی را به صورت مستطیلی ایجاد می کنند که طول آن به ۱۲٫۵ متر می رسد ، علت اینکه طول استخر های آپارتمانی را ۱۲٫۵ متر انتخاب می کنند این است که این عدد مضربی از عدد ۱۰۰ می باشد به طوری که اگر یک فرد قصد شنا کردن داشته باشد با ۸ بار طی کردن این مسافت به مانند این است که ۱۰۰ متر را طی کرده است .

نکته : طول ۱۰۰ متر و نیز مضرب های دیگر ۱۰۰ از استاندارد های جهانی برای ساخت هر نوع استخری می باشد که بهتر است در استخر آپارتمانی نیز این مقادیر و ابعاد رعایت شود .

سیستم لوله کشی استخر آپارتمانی : سیستم لوله کشی استخر های آپارتمانی را عمدتا به صورت توکار و در داخل زمین قرار می دهند چرا که دیده شدن این سیستم می تواند فضای اطراف را شلوغ ، بی نظم و بهم ریخته نشان دهد و فضای شیک استخر را از شما بگیرد به همین دلیل توصیه می شود تا این سیستم را به صورت توکار ایجاد کنید .

اما سیستم لوله کشی استخر های آپارتمانی از چند بخش تشکیل شده است ، قسمت های اصلی لوله کشی قسمت ورود و خروج آب است ، لازم است تا لوله های ورودی آب را به شیر آب و لوله های آب متصل کنید ، پیشنهاد می شود که از یک پمپ آب برای قسمت ورودی آب در نظر بگیرید تا آب با فشار به داخل استخر وارد شود و پر شدن استخر به سرعت انجام شود . لوله خروجی آب را نیز بایستی از دریچه خروجی آب به فاضلاب متصل کنید تا آب از آن طریق خارج شود ، بهتر است که لوله های خروجی آب قطور تری را برای خروج آب استفاده کنید . قسمت بعدی سیستم لوله کشی استخر های آپارتمانی لوله هایی است که به پمپ تصفیه آب متصل خواهند شد ، این سیستم نیز بستگی به سلیقه مشتری داشته اما پیشنهاد می شود که پمپ تصفیه آب را در نزدیکی خود استخر قرار دهید .

پمپ های تصفیه آب استخر برای هر استخری مانند استخر های آپارتمانی ، ویلایی ، صنعتی ، کشاورزی ، عمومی و … لازم است چرا که نبود پمپ تصفیه باعث کدر شدن و آلوده شدن آب می شود و پس از مدتی می تواند باعث رشد جلبک ها و میکروب ها شود . تخلیه چندین باره اب استخر به دلیل پر کردن آب تمیز در استخر نیز کاری غیر معقول ، زمانبر و پر هزینه است ، بنابراین نیاز است که پمپ تصفیه آب استفاده شود .

پمپ های تصفیه آب متشکل از یک پمپ مکش و یک مخزن می باشد که در داخل این مخزن فیلتر های تصفیه کننده قرار گرفته اند که پمپ از آن طریق روند تصفیه سازی آب استخر را انجام می دهد . برای استخر های آپارتمانی پمپ های تصفیه آبی وجود دارد که از فیلتر های شنی و کاغذی برای تصفیه کردن آب استفاده می شود ، این نوع پمپ ها دارای قدرت بسیار بالایی هستند و می توانند تمام حجم آب استخر را در چندین ساعت تصفیه کند و کدر ترین آب ها را به آب زلال و شفاف تبدیل کنند .

برای استخر های آپارتمانی دستگاه دیگری با عنوان هیتر آب یا گرمکن آب استخر نیاز است که بایستی آن را تهیه کنید ، این هیتر ها با برق کار می کنند و می توانند آب استخر را به دمای ایده آل برسانند تا در فصول سرد و گرم سال بتوانید با دمای آب استاندارد و مورد نیاز خود به آب تنی کردن بپردازید . هیتر ها قابل تنظیم هستند و شما می توانید به صورت دستی و یا حتی دیجیتال دمای آب استخر را تغییر دهید ، روند تغییر دمای آب استخر نیز با استفاده از هیتر های با کیفیت و اصلی در کمترین زمان انجام می گیرد و اغلب هیتر های استاندارد و با کیفیت قادرند تا دمای آب استخر را تا ۴۰ درجه افزایش دهند . نمونه های بسیار با کیفیت و قدرتمندی از هیتر های آب و پمپ های تصفیه آب استخر در فروشگاه اینتکس قرار دارد که می توانید با مطالعه مشخصات هر یک از آن ها اقدام به خرید پمپ تصفیه آب استخر و یا هیتر کنید .

نوع جدیدی از استخر های آپارتمانی یا ساخت استخر سازه ای موسوم به استخر پیش ساخته نیز وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن ها نیز یک استخر ایده آل آپارتمانی داشته باشید ، این استخر ها به صورت شرکتی بوده و از قبل آماده شده اند و تنها بایستی آن ها را نصب کنید ، نصب این استخر ها نیز بسیار ساده است و در کمتر از یک ساعت می توانید آن را راه اندازی کنید ، این نوع استخر ها دارای ابعاد استاندارد و متغیر هستند و در کنار خود پمپ تصفیه آب قدرتمند دارند . استخر های پیش ساخته را نیز می توان به دو صورت توکار و روکار نیز راه اندازی و استفاده کرد ، شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاع بیشتر از داشتن و یا ایجاد یک استخر آپارتمانی ایده آل با شماره تلفن های فروشگاه اینترنتی اینتکس تماس حاصل فرمایید .