ساخت استخر سرپوشیده خانگی با استفاده از استخر ها می توانید بستری بسیار مناسب و ایده آل برای تفریحات آبی و نیز ورزش داشته باشید ، استخر ها را می توان از پر طرفدار ترین و محبوب ترین مکان ها برای تفریح دانست و چه بسا که ایمنی آن بیشتر از تفریح کردن در آب های آزاد است ، همچنین در دسترس بودن و بسیاری از عوامل دیگر که در ادامه خواهیم گفت موجب شده تا بسیاری از مردم به فکر ساخت استخر سرپوشیده خانگی باشند . استفاده از استخر های مسقف و سرپوشیده تنها برای تفریحات شاد و متنوع آبی نیست چرا که بسیاری از مردم برای ورزش و حفظ سلامتی و در برخی از موارد برای آب درمانی اقدام به استفاده از استخر می کنند ، اما چرا با وجود استخر های عمومی بسیاری از مردم در تلاش اند تا یک استخر سرپوشیده خانگی برای خود داشته باشند ؟ در یک بررسی ساده و کوتاه می توان علت محبوبیت استخر های خانگی را دانست ، وجود استخر دقیقا در کنار خود و در داخل خانه موجب می شود تا بتوانید در هفته بیشتر به آب تنی و ورزش بپردازید ، همچنین نزدیک بودن و دسترس بودن آن موجب شده تا بسیاری از مردم مسافت های تقریبا طولانی تری را برای رفتن به استخر های عمومی طی نکنند . آب و نظافت استخر های شخصی و خانگی به مراتب بسیار بهتر از استخر های عمومی است چرا که استفاده از استخر های عمومی به صورت مکرر بوده و کثیف می شوند ، استخر داران نیز برای تصفیه آب مجبور هستند تا از کلر و دیگر مواد ها برای تمیز کردن سریع آب از ویروس ها و باکتری ها استفاده کنند ، به همین دلیل نیز ممکن است استفاده زیاد از کلر و یا کم استفاده کردن از آن موجب بیماری های پوستی شود به همین دلیل نیز توصیه می شود تا در صورت استفاده از استخر های عمومی حدالامکان از استخر های پاک و مدرن تر استفاده کنید ، اما در صورت داشتن و یا ساخت یا خرید استخر سرپوشیده خانگی می توانید استخری تمیز و زیبایی را داشته باشید .

  

از دلایل دیگری که مردم را به فکر ساخت استخر روی سطح زمین یا سرپوشیده خانگی سوق می دهد هزینه های بعضا زیاد ورودی استخر های عمومی است ، همانطور که می دانید در صورت استفاده مکرر از استخر های عمومی در هفته می تواند هزینه هایی را به همراه داشته باشد که به همان دلیل نیز استفاده شما از استخر های عمومی کاهش یابد به همین دلیل نیز با یک بار ساخت و یا خرید استخر های خانگی می توانید از این هزینه ها در امان بمانید . از برتری دیگر استخر های خانگی می توان به استفاده کردن از استخر به صورت خانوادگی اشاره کرد ، چرا که حریم خصوصی شما حفظ خواهد شد و به راحتی و بدون هیچ مشکلی می توانید به صورت خانوادگی از استخر خانگی خود استفاده کنید و لذت کافی را ببرید . در برخی از استخر های عمومی استفاده از استخر به صورت سانسی بوده و شما ملزم هستید تا پس از پایان هر سانس و یا زمان خود از استخر خارج شوید ، اما با وجود یک استخر خانگی می توانید در هر زمان و در هر لحظه که اراده کنید از استخر خانگی استفاده کنید و ساعات شاد و مفرحی را برای خود رقم بزنید . پس با یک مقایسه کوتاه می توان پی برد که داشتن یک استخر خانگی چقدر می تواند از نظر هزینه و عوامل دیگر مقرون به صرفه باشد .

اما چرا استخر سرپوشیده خانگی ؟ چرا بسیاری از افراد سعی دارند تا استخر خانگی خود را سرپوشیده بسازند ؟ آیا استخر سرپوشیده خانگی خوب است ؟ سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از کسانی که قصد خرید یا ساخت استخر خانگی دارند پیش بیاید و اما در ادامه می خواهیم تفاوت هایی از استخر های سرپوشیده و یا رو باز را مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم با این بررسی شما را در ساخت یک استخر خانگی مناسب راهنمایی کنیم .

 

تفاوت استخر سرپوشیده خانگی با استخر رو باز

از مهم ترین سوالاتی که ممکن است ذهن بسیاری از دوست داران استخر های خانگی را تحت شعاع خود قرار بدهد این سوال است که استخر سرپوشیده خانگی با رو باز چه تفاوتی دارد ؟ با کمی مقایسه می توان اخلاف بین این دو نوع استخر را بیان کرد . استخر های رو باز همانطور که از نام آن ها مشخص است دارای سقف نبوده و در یک محیط باز قرار می گیرند ، این نوع استخر ها ینز طرفداران خاص خود را دارند چرا که می توانید در هنگام آب تنی تهویه هوای بهتری را داشته باشید و در هنگام استفاده از استخر از دیدن آسمان در بالای سر خود لذت بیشتری از ریلکس کردن و آب تنی داشته باشید ، همچنین شما قادر خواهید بود تا در هنگام استفاده از استخر های رو باز خانگی حمام آفتاب بگیرید و بدن خود را در معرض نور خورشید قرار دهید ، پس آفتاب گیری تنها در هنگام استفاده از استخر های رو باز امکان پذیر است . اغلب استخر های رو باز را در حیاط خانه ، ویلا و ... ایجاد می کنند ، همچنین می توان استخر را در حیاط خلوت و حتی در بالای پشت بام نیز طراحی کرد . طراحی و ساخت استخر های روباز خانگی در پشت بام می تواند هزینه های بالایی به همراه داشته باشد چرا که در بام خانه جایی برای حفاری و پی ریزی نیست به همین دلیل بایستی پی ریزی و زیر ساخت بسیار عالی و با کیفیتی انجام شود تا بتوانید استخری ایده آل و روباز در بام خانه خود داشته باشید ، اما در صورت ساخت استخر در حیاط مشکلی وجود نخواهد داشت . برای جلوگیری از صرف هزینه زیاد برای ساخت استخر رو باز خانگی در بام خانه شما حتی می توانید استخر های آماده شرکتی که با عنوان استخر پیش ساخته به فروش می روند را خریداری کنید و بدون نیاز به زیر ساخت و تنها با داشتن فضای کافی استخر را در بام خانه به صورت رو کار راه اندازی کنید .

 

استخر سرپوشیده خانگی نیز به استخری گفته می شود که دارای سقف است و عموما در مکان هایی مانند پارکینگ ، زیر زمین و ... طراحی می شوند ، حتی ممکن است با استفاده از سقف کاذب در یک محیط باز اقدام به ساخت استخر سرپوشیده خانگی کرد ، در حالت کلی وجود یک سقف و یک فضای بسته موجب می شود تا یک استخر سرپوشیده باشد ، استخر های سرپوشیده اگر چه در فضای باز نیستند و امکان مشاهده آسمان و یا تهویه هوای بهتر را ندارد اما ویژگی های بسیار خوب دیگری دارد که باعث شده بسیاری از افراد اقدام به ساخت و تهیه استخر سرپوشیده کنند ، از جمله ویژگی استخر های سرپوشیده می توان به حریم خصوصی بسیار عالی آن اشاره کرد ، به همین دلیل شما می توانید به صورت خانوادگی و بدون از بین رفتن حریم خود از استخر استفاده کنید ( این خصوصیت در بسیاری از استخر های رو باز خانگی وجود ندارد ) ، همچنین داشتن یک استخر سر پوشیده این اجازه را به شما می دهد تا در هر فصل و در هر آب و هوایی که دوست دارید از استخر سرپوشیده خانگی خود استفاده کنید ، چرا که به خوبی می توانید دمای هوای داخلی را کنترل کنید ، این مزیت هیچگاه در استخر های رو باز وجود ندارد چرا که در محیط باز قرار گرفته اند و در صورت پایین آمادن دمای هوا ( به ویژه در فصول سرد سال مانند زمستان و پاییز ) ممکن است مانع استفاده شما از استخر شود .

هزینه ساخت استخر سرپوشیده خانگی جدا از طراحی های اضافی و دیزاین اطراف استخر در مقایسه با استخر های رو باز تفاوتی چندانی نداشته و میزان تفاوت ساخت آن ها بسته به مصالح استفاده شده در ساخت و مقدار آن است ، مهم ترین عاملی که در هزینه ساخت استخر سرپوشیده خانگی دارد ابعاد استخر و نیز عمق آن است ، چر که هر چه ابعاد بزرگ تر باشد مصالح بیشتری برای ساخت استخر نیاز است به همین دلیل نیز ممکن است هر چه استخر بزرگ تر باشد هزینه ساخت آن نیز بیشتر باشد . همانطور که گفته شد شما به غیر از استخر های بتنی می توانید اقدام به خرید استخر های پیش ساخته کنید ، این استخر ها که توسط شرکت های بزرگی چون بست وی و اینتکس تولید می شوند تمام ویژگی یک استخر خوب را دارا هستند ، همچنین از طراحی ، آرگونومی ساخت عالی برخوردار اند ، جنس استفاده شده در بدنه و سازه استخر های پیش ساخته نیز بسیار خوب است که همین جریان موجب شده تا طول عمر این محصولات بسیار بالا باشد ، در کنار این استخر ها نیز پمپ تصفیه متناسب با ابعاد استخر قرار گرفته است که می توانید از آن نیز بهره مند شوید ، این استخر ها را نیز می توانید به صورت روکار و یا توکار استفاده کنید ، همچنین می توانید آن ها را در محل های سرپوشیده به عنوان استخر سرپوشیده خانگی راه اندازی و استفاده کنید .