سفر کردن با دوستان و با خانواده همواره می تواند دلچسب و شیرین باشد و چه بسا با به همراه داشتن وسایل ضروری و مناسب سفر ، می توانید مسافرتی راحت تر و بهتری را رقم بزنید . بسیاری از مسافرین قبل از سفر دغدغه آن را دارند که چه وسایلی ممکن است در طول سفر برای آنها ضرورت داشته باشد تا در طول سفر لنگ نمانده و بتوانند به آسانی سفر خود را انجام داده و لحظات خوشی را برای خود رقم بزنند . امروزه چادر های مسافرتی به یکی از مهم ترین وسایل و لوازم سفر تبدیل شده اند که بسیاری از مسافرین از آن ها برای سفر های خود استفاده می کنند . اما انتخاب چادر مسافرتی مناسب شاید برای کسانی که تا به حال چادر مسافرتی خریداری نکردند دشوار باشد .

در سراسر دنیا به خصوص در ایران انواع چادر های مسافرتی درجه یک و پایین تر وجود دارد که بایستی با کسب اطلاعات درست از محصول ، چادر مسافرتی مناسب و با کیفیت را انتخاب کنید . در ایران چادر های مسافرتی بی کیفیت بسیاری وجود دارد که شاید نتوانید از آن ها در تمامی شرایط آب و هوایی استفاده کنید . به همین دلیل فروشگاه اینترنتی اینتکس در وبلاگ خود راهنمایی های لازم در جهت انتخاب چادر مسافرتی مناسب آورده است که می توانید با مطالعه آن بهترین چادر مسافرتی خود را انتخاب کنید .

در هنگام خرید چادر مسافرتی نیاز است تا فاکتور های مهمی را در نظر داشته باشید و به نسبت آن ها چادر مسافرتی خود را انتخاب کنید . در ادامه به صورت مختصر و مفید مهم ترین فاکتور ها و ویژگی های این محصولات سفری را معرفی می کنیم .

۱ . ظرفیت ، ابعاد و سایز استاندارد چادر مسافرتی

قبل از انتخاب چادر مسافرتی خود فارغ از نوع طراحی و آرگونومی ساخت محصول و حتی جنس آن بایستی ابعاد و سایز چادر مسافرتی خود را از قبل انتخاب کنید . هر چه سایز چادر مسافرتی بزرگ تر باشد شما فضای بیشتری در اختیار خواهید داشت به همین دلیل می توانید تعداد بیشتری از افراد و حتی وسایل همراه خود را به داخل چادر مسافرتی بیاورید . چادر های مسافرتی به نسبت ابعادی که دارند می توانند تعداد ۱ نفر تا ۱۵ نفر و حتی بیشتر را در درون خود جای دهند ، پس قبل از خرید چادر مسافرتی تعداد اعضای خانواده و یادوستانی که ممکن است به جمع شما اضافه شوند را محاسبه کنید و سپس چادر مسافرتی خود را خریداری کنید .


در مشخصات تمامی چادر های مسافرتی سایز محصول آورده شده است که به همان میزان تعداد نفراتی که می توانند از محصول استفاده کنند هم مشخص می باشد . لازم به ذکر است که هر چه سایز چادر مسافرتی بزرگ تر باشد به همان میزان نیز ممکن است وزن چادر مسافرتی افزایش یابد ، پس در صورتی که وزن چادر مسافرتی برایتان مهم است توصیه می شود تا چادر مسافرتی کوچک تری را انتخاب نمایید .

نکته ۱ : در چادر های مسافرتی ایرانی معمولا تعداد نفراتی که می توانند به صورت نشسته از چادر مسافرتی استفاده کنند درج می شود که در حالت دراز کش تعداد نفرات به نصف کاهش می یابد .

نکته ۲ : ممکن است بر روی محصول و یا در برخی از فروشگاه های اینترنتی ابعاد چادر مسافرتی به مانند طول ، عرض و ارتفاع به صورت اینچ مشخص شده باشد که می بایست آن را به سانتی متر تبدیل کنید . برای اینکار سایز درج شده را در ۲٫۵۴ ضرب کنید تا اینچ به سانتی متر تبدیل شود .

۲ . جنس مرغوب بدنه و فریم چادر مسافرتی

دومین فاکتوری که باید در هنگام خرید و انتخاب چادر مسافرتی مناسب دقت کنید ، جنس استفاده شده برای ساخت بدنه و فریم ( پایه ، سازه یا ستون ) می باشد چرا که جنس استفاده شده می تواند بیانگر سطح کیفی چادر مسافرتی باشد . از نکات بسیار مهمی که یک چادر مسافرتی باید آن را دارا باشد ضد آب بودن است . ضد آب بودن چادر های مسافرتی نیز به جنس بدنه و پایه های آن باز میگردد پس باید در هنگام خرید این محصولات سفری به جنس آن کاملا توجه داشته باشید . پارچه هایی چون پارچه برزنت و پارچه های شمعی پلی استر ، آکسفورد ، نایلون و پلی اورتان نیز از بهترین اجناس برای ساخت چادر مسافرتی هستند که تمامی آن ها ضد آب هستند .


اجناسی چون آلومینیوم ، آهن ضد زنگ و فایبرگلاس نیز از اجناس مرغوب و با کیفیتی هستند که برای ساخت چادر مسافرتی استفاده می شود . آهن که از مقاوم ترین فلز ها می باشد استحکام بسیار بالایی به چادر مسافرتی می بخشد اما وزن آن از دو جنس دیگر زیاد است به همین دلیل شرکت های سازنده چادر های مسافرتی از آهن برای ساخت چادر های بزرگ و سنگین استفاده می کند . اما بیشتر چادر های مسافرتی حرفه ای و سبک از پایه های آلومینیومی و فایبرگلاسی ساخته می شوند .

۳ . وزن و حجم بسته بندی ایده آل چادر مسافرتی

وزن چادر های مسافرتی بسیار مهم است چرا که این محصولات برای سفر ها ساخته شده است به همین دلیل بایستی وزن بسیار سبکی را داشته باشند . وزن چادر های مسافرتی بایستی چیزی در حدود ۲ الی ۶ کیلوگرم باشد و چه بسا وزن های سنگین تر می تواند جابجایی به مراتب سخت تری را داشته باشند . اگر قصد سفر با ماشین شخص دارید ، وزن چادر مسافرتی ملاک چندانی نخواهد داشت اما اگر قرار است به صورت پیاده به سفر بروید و بیشتر قصد اردو زدن در کمپ های جنگل و کوهستان را دارید بهتر است چادر های مسافرتی را خریداری کنید که وزن سبک تری داشته باشند . به همین دلیل حتما به وزن محصول و همچنین جنس فریم چادر مسافرتی خود دقت کنید .

ابعاد بسته بندی چادر های مسافرتی نیز بسیار مهم است چرا که هر چه حجم چادر مسافرتی کوچک تر باشد حمل و نقل آن به آسانی صورت می گیرد . کمبود فضا در ماشین و ساک و کوله های مسافرتی یکی از دغدغه اصلی مسافرین است به همین دلیل هر چه چادر مسافرتی کم حجم تری را داشته باشید ، به راحتی می توانید چادر مسافرتی خود را حمل کنید . نوع سازه محصول می تواند بیانگر حجم بسته بندی چادر و همچنین نحوه راه اندازی چادر مسافرتی باشد .

۴ . بهترین نوع طراحی سازه چادر مسافرتی

چادر های مسافرتی از نظر نوع طراحی سازه و آرگونومی ساخت فریم تفاوت هایی نسبت به دیگر چادر های مسافرتی دارند که باعث تمایز بین چادر های مسافرتی شده است . در حالت کلی چادر های مسافرتی به سه دسته چادر مسافرتی عصایی ، چادر مسافرتی اتوماتیک و چادر مسافرتی فنری تقسیم می شوند که هر یک از این محصولات ویژگی ها و خصوصیات خاص خود را دارند .

به عنوان مثال چادر های مسافرتی عصایی نسبت به دیگر چادر های مسافرتی ابعاد بسته بندی بسیار کوچک تری دارند و همچنین وزن آن ها نسبتا سبک تر است به همین دلیل جابجایی و حمل آن ها ساده تر است و بیشتر برای ساخت چادر های حرفه ای کوهنوردی و خانوادگی مناسب می باشد . از طرفی چادر های مسافرتی اتوماتیک استحکام بسیار بالایی دارند و راه اندازی آن ها بسیار ساده است . چادر های مسافرتی فنری از مقرون به صرفه ترین چادر های مسافرتی می باشد که راه اندازی آن ها اتوماتیک است و نیازی به نصب بدنه به فریم ندارد .

۵ . راه اندازی ساده چادر مسافرتی

هر چه راه اندازی چادر مسافرتی ساده تر باشد استفاده از محصول نیز ساده و راحت تر خواهد شد ، پس اگر راه اندازی سریع برایتان ملاک است به طراحی و آرگونومی ساخت چادر مسافرتی و نوع فریم آن دقت کنید . چادر های مسافرتی فنری و اتوماتیک راه اندازی ساده تر و سریع تری را دارند که تنها با یکبار باز کردن می توانید به تنهایی آن ها را راه اندازی کنید . چادر های مسافرتی عصایی به دلیل اینکه پایه های مجزا دارد کمی زمانبر خواهد بود . البته جمع کردن چادر های مسافرتی فنری کمی دشوار است و نیاز به قلق خاصی دارد که بایستی پس از چند بار باز و بسته کردن آن را یاد بگیرید .

۶ . بهترین طراحی بدنه چادر مسافرتی

چادر های مسافرتی از نظر طراحی بدنه نیز تفاوت های زیادی را نسبت به یکدیگر دارد که می توان به شکل و تعداد درب ، پنجره ها ، هواکش و نحوه قرار گیری و طراحی آن ها اشاره کرد . شما بایستی قبل از انتخاب چادر مسافرتی خود ، آب و هوای مناطقی که قصد سفر به آن ها را دارید مورد ارزیابی قرار دهید و پس از آن اقدام به خرید چادر مسافرتی خود کنید . اگر قرار است چادر مسافرتی خود را در آب و هوای معدل و مناطق شرجی و گرم استفاده کنید بهتر است چادر های مسافرتی را انتخاب کنید که دارای پنجره های متعدد و بزرگ باشد . همچنین اگر قصد استفاده از چادر مسافرتی در مناطق سردسیر و کوهستانی را دارید سعی کنید محصولاتی را خریداری کنید که فاقد پنجره باشد .

۷ . حریم خصوصی چادر مسافرتی

یکی از دلایل استفاده از چادر های مسافرتی ایجاد سرپناهی امن و حریم خصوصی می باشد ، پس چادر مسافرتی خود را به گونه ای انتخاب کنید که حریم خصوصی شما حفظ شود . در هنگام خرید چادر مسافرتی به ضخامت و شفافیت بدنه چادر مسافرتی خود دقت کنید چرا که ممکن است سایه شما در شب ها که لامپی در چادر مسافرتی روشن است دیده شود . همچنین برخی از چادر های مسافرتی دارای یک یا دو اتاق است که می توانید با خرید آن ها حریم خصوصی را حتی در داخل اتاق ایجاد کنید .