ساخت استخر بهتر است یا استخر پایه دار ؟ سوالی که ممکن است در هنگام ساخت و یا تهیه استخر خانگی و یا دیگر استخر های پرورش ماهی و … ذهن خریداران را به خود درگیر کند ، استخر ها از سری بستر های بسیار عالی و دوست داشتنی برای تفریحات آبی ، بازی های با نشاط و با طراوت آبی ، پرورش ماهی ، آبیاری باغات و زمین های کشاورزی و بسیاری از صنعت های دیگر هستند که ممکن است شما را ملزم به تهیه و یا ساخت آن کند ، اما همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد مشتریان تردید دارند که چه نوع استخری را تهیه کنند ، آیا بهتر است تا استخری را بسازند و یا استخر پایه دار خریداری کنند ؟

شاید بسیاری از شما اطلاعات کمی در رابطه با استخر های پایه دار داشته باشید و ندانید که استخر پایه دار چیست ، اما در این مطلب در ابتدا توضیحات مختصری در رابطه با این نوع استخر های آماده خواهیم گفت و در ادامه مطلب به مقایسه این دو استخر می پردازیم تا خریداران گرامی بتوانند به نحو احسنت و با توجه به سلیقه و … استخر ایده آل خود را داشته باشند .

همانطور که از نام استخر های پایه دار مشخص است این نوع استخر ها دارای پایه ها و بدنه ای از قبل ساخته شده هستند که می توان به راحتی و در کمترین زمان آن را راه اندازی کرد ، بخش اصلی این استخر ها را دو قسمت بدنه و پایه ها تشکیل می دهند که قسمت بدنه این نوع استخر ها اغلب از برزنت ، pvc و در برخی از مدل ها از بدنه فایبرگلاسی نیز ساخته می شوند ، قسمت بعدی این استخر ها که پایه های محصول می باشد وظیفه اصلی آن سرپا نگه داشتن قسمت بدنه و نیز تحمل وزن بسیار زیاد آب موجود در داخل را دارد ، به همین دلیل نیاز است که پایه های این نوع استخر ها از مقاومت و کیفیت بسیار عالی برخوردار باشند .

در حال حاظر شرکت هایی چون بست وی و اینتکس اقدام به ساخت این نوع استخر های پایه دار می کنند که با توجه به تجربه کاری بسیار بالای خود سعی کردند تا با استفاده از فلزاتی چون آلومینیوم و حتی آهن پایه هایی با مقاومت بسیار بالا ایجاد کنند .

ابعاد استخر های پایه دار متنوع بوده و همچنین در اشکال گوناگون طراحی شده اند بنابراین شما می توانید انواع استخر ها را در ابعاد گوناگون تهیه کنید . از نظر ابعاد می توان گفت که استخر های پایه دار دارای متراژ و مساحت محدود هستند و نمی توان استخر های پایه داری را بیش از ۱۰ یا ۱۲ متر طول تهیه کنید ، به همین دلیل شما بایستی اقدام به ساخت استخر کنید تا بتوانید استخری بزرگ تر از استخر های پایه دار داشته باشید . ابعاد و طول استخر ها بستگی به نیاز فرد داشته و بایستی با توجه به نیاز خود استخر پایه دار تهیه کنید و یا اقدام به ساخت استخر بزرگ تر سیمانی یا بتنی کنید .

یکی از مهم ترین مواردی که بسیاری از عزیزان به آن توجه دارند مقرون به صرفه بودن استخر می باشد ، در یک حساب سر انگشتی و با در نظر گرفتن موارد و … می توان به این موضوع پی برد که ساخت استخر اعم از سیمانی ، بتنی ، شیشه ای ، آجری و … می تواند هزینه های سنگین تری را بر دوش سازنده و مالک استخر بگذارد ، چرا که ساخت این نوع استخر ها نیاز مند مراحلی است که موجب افزایش هزینه ها خواهد شد ، از جمله مهم ترین قسمت ساخت هر استخر سیمانی و بتنی و هر نوع استخر دیگری ایجاد زیر ساخت استخر است ، زیرساخت مهم ترین قسمت و مرحله استخر ها می باشد که بایستی به صورت مهندسی شده انجام شود تا در آینده دچار مشکل نشود .

نبود یک زیر ساخت و یا پی ریزی غیر اصولی موجب می شود تا آب با وارد شدن فشار زیاد روزنه ای به داخل زمین پیدا کند و با خروج هر چند قطره قطره آب در دراز مدت باعث خسارت به دیواره های استخر و حتی در مراحل بعدی به نشست زمین دچار شود .

تهیه مصالح ، به کار گیری کارگران ، بنا ، مهندس و … نیز می تواند هزینه های دیگری باشد که در هنگام ساخت استخر بایستی متقبل شوید ، این گونه هزینه ها در تهیه استخر های پایه دار وجود ندارد و شما به صورت شسته و رفته می توانید استخر پایه دار و شرکتی خود را تهیه کنید ، لازم به ذکر است که ساخت استخر های بتنی و سیمانی اگر به صورت مدرن و به صورت کاملا ایده آل ساخه شود می تواند طول عمری چه بسا بیشتر از استخر های پایه دار داشته باشد ، عمر مفید یا حداقل طول عمری که برای استخر های پایه دار در نظر گرفته شده است ۷ سال و حتی بیشتر است که همین موضوع می تواند نشان از کیفیت بالای استخر های پایه دار داشته باشد .

شما می توانید حتی استخر های پایه دار خود را مانند استخر های سنتی و یا سیمانی در درون زمین راه اندازی کنید ، همچنین می توانید استخر پایه دار خود را بر روی زمین قرار دهید و دیگر نیازی به حفاری نباشد . اگر قرار است که استخری با ابعاد نسبتا بزرگ و مخصوص شنا و ورزش داشته باشید بی شک نیاز دارید که یک استخر استاندارد داشته باشید ، به همین دلیل نیاز است تا استخری را با ابعاد استاندارد بسازید ، استخر های ۱۰ متری پایه دار از جمله استخر های پایه داری هستند که می توانید از آن برای شنا کردن و آموزش های شنا استفاده کنید ، چرا که طول ۱۰ متری آن مضربی از ۱۰۰ است و با ده بار رفت و برگشت می توان گفت که در حدود ۱۰۰ متر مسافت را طی کرده اید .

با اطلاعاتی که برخی از افراد دارند نگران این موضوع هستند که استخر های پایه دار نمی توانند کیفیت کافی را در برابر تغییرات دمایی داشته باشند و یا نمی توان استخر را در تمامی فصول استفاده کرد ، با کمی تحقیق و مطالعه در رابطه با استخر پیش ساخته یا استخر پایه دار می توان به این موضوع پی برد که این استخر ها بسیار با کیفیت هستند و می توانند در برابر سرمای زمستان حتی اگر پر باشند دوام بیاورند ، در آزمایش هایی که بر روی استخر های پایه دار انجام گرفته است نتایج حاکی بر این است که استخر می تواند در دمای منفی ۲۵ درجه نیز مقاوم باشد و هیچ آسیبی نبیند .

پمپ تصفیه آب ، هیتر یا گرمکن آب ، جارو اسکیمر و … از جمله وسایلی هستند که بایستی یک استخر آن ها را داشته باشند . پمپ تصفیه آب که از حیاتی ترین وسیله ها می باشد بایستی در تمامی استخر ها اعم از استخر های بتنی ، سیمانی و … و همچنین استخر های پایه دار وجود داشته باشد تا بتوان آب استخر را بدون هدر رفتن و یا تعویض طولانی مدت آب ، آب کثیف و آلوده را تصفیه کند . شما می توانید بنا به دلخواه خود طراحی و سیستم لوله کشی و پمپ تصفیه را به صورت توکار و استخر پیش ساخته داخل زمین و حتی به صورت روکار و بر روی زمین در هر نوع استخر به کار بگیرید .