هزینه ساخت استخر بتنی

امروزه استفاده از استخر برای تفریح و استفاده های روزمره و همچنین برای کسب و کار های مربوط به استخر بسیار مرسوم شده است که در این زمینه استخر های پیش ساخته و بتنی وجود دارند که ما در این بررسی ، به بیان مزایا و هزینه ساخت استخر بتنی خواهیم پرداخت . ساخت استخر های بتنی نیز مراحلی را به دنبال دارد که قصد داریم در این مقاله روند ساخت و احداث استخر های بتنی را به شما عزیزان بگوییم . استخر های بتنی امروزه در صدر استخر های در حال استفاده هستند و درصد استفاده از آن ها در میان سایر استخر ها به 60 % می رسد ، مابقی استخر ها را نیز استخر های پیش ساخته ، استخر های شیشه ای ، استخر های گلی ، استخر های چوبی و ... تشکیل می دهد ، در این 40 درصد حدود 32 % نیز سهم استخر پیش ساخته است چرا که استخر های پیش ساخته کارایی بسیار بالایی دارند و ساخت آن ها کاملا مدرن بوده و تمامی ویژگی های خوب یک استخر ایده آل و مناسب برای تفریح و دیگر صنعت های مرتبط با استخر ها دارد . اما موضوع اصلی ما در این مطلب روش ساخت استخر بتنی و همچنین هزینه ساخت استخر بتنی می باشد که قصد داریم با ارائه توضیحاتی مقرون صرفه بودن و یا نبودن این استخر و سایر استخر ها را به صورت مختصر و مفید ارائه دهیم ، پس اگر قصد ساخت استخر بتنی دارید و یا در ساخت آن ها تردید دارید در ادامه مطلب ما را همراهی بفرمایید .

 استخر های بتنی همانطور که از نام آن ها پیداست از مواد اولیه ای مانند سیمان ، ماسه ، شن و ... که از ترکیب آن ها بتن حاصل می شود در جهت ساخت استخر های بتنی استفاده می شوند ،  البته برخی از افراد نیز از این مواد اولیه استفاده نمی کنند که البته استفاده از مواد اولیه به صورت سلیقه ای می باشد ، مراحل ساخت یک استخر بتنی در وهله اول انتخاب محل مناسب در جهت احداث استخر بتنی می باشد ، ممکن است محل انتخاب شده شما محلی پوشیده و یا فضای باز باشد ، قبل از هر چیز ابعاد استخر پیش ساخته خود را تعیین کنید و سطح زمین را در جهت حفاری آن خط کشی کنید ، در مرحله حفاری بایستی ابعاد حفاری را کمی بزرگ تر از اندازه استخر در نظر بگیرید چرا که ساخت دیواره های عایق بندی شده می تواند کمی ضخیم باشد و از ابعاد استخر شما بکاهد به همین دلیل نیز برای کم تر نشدن فضای داخلی استخر بایستی ابعاد حفاری را کمی بزرگ تر در نظر بگیرید . لازم به ذکر است که سطح زمین حفاری شده بایستی کاملا مسطح شده باشد که برای اینکار بهتر است در مرحله آخر حفاری تیغه ای را با لودر بر روی زمین انداخته و سطح آن را مسطح کنید ، لازم به ذکر است که بسیاری از افراد قصد ساخت استخر بتنی با شیب دارند تا عمق استخر به صورت شیب دار افزایش یابد ، که شما می توانید هنگام حفاری زمین استخر را به صورت شیب دار ایجاد کنید اما در نهایت تمیز کاری کف استخر بایستی به بهترین شکل انجام گیرد . پس از حفاری و پس از تمیز کردن کف و بدنه استخر می توانید کار های لازم برای پر کردن استخر را انجام دهید در این مرحله لازم است تا بتن ریزی و سفت کاری کف و دیواره های استخر توسط یک مهندس ناظر صورت گیرد تا استخر به بهترین شکل و به صورت کاملا مهندسی شده ساخته شود .

 در برخی از استخر های بتنی که از ابعاد بزرگی برخوردار اند بسیاری از مهندسین برای ساخت استخر از یک فنداسیون برای عایق بندی و محکم کاری کف استخر استفاده می کنند تا پس از پر کردن آب استخر ، روزنه ای برای ورود آب به خاک و کف استخر نباشد چرا که حتی کوچک ترین نشتی و خروج رطوبت از کف استخر می تواند باعث نم تر شدن خاک زیر استخر شود که این نم می تواند در مدت های طولانی باعث نشست زمین و در نتیجه بروز حادثه و آسیب های جدی تر شود ، پس بایستی به این نکته یعنی عایق بندی کف و دیواره های استخر های بتنی توجه ویژه ای داشته باشید ، به همین دلیل نیز بسیاری از مهندسین کف برخی از استخر های بتنی را پی ریزی می کنند . پی ریزی و بتن ریزی استخر های بتنی ممکن است بسته به محل ساخت و احداث استخر متفاوت باشد ، به عنوان مثال ساخت استخر در ارتفاعات و در مناطق کوهستانی نیاز زیادی به پی ریزی و فنداسیون بندی قوی ندارند چرا که زمین های کوهستانی و شهر های مرتفع خاکی تقریبا سفت و مقاوم دارند به همین دلیل نشست زمین در آن ها بسیار کم است ، اما در مقابل آن شهر هایی که در سواحل دریا و دریاچه ها و حتی رودخانه ها هستند از خاک تقریبا مرطوب و نرمی برخوردار هستند به همین دلیل بتن ریزی و ایجاد فنداسیون در این نوع مناطق بسیار مهم و حیاتی است ، چرا که در صورت نبود عایق بندی درست می تواند باعث نشست زمین و خسارت به بدنه استخر بتنی شما شود .

 پس از ساخت و بتن ریزی استخر های بتنی لازم است تا استخر در پروسه 2 تا 4 روزه در حالت خود باقی بماند تا بتن به خوبی خشک شود ، پس از خشک شدن می توانید اقدام به ایجاد نمای کف و دیواره های استخر را انجام دهید ، بیشتر استخر های بتنی را با استفاده از سرامیک های کوچک مزین می کنند و اغلب به صورت آبی رنگ است تا پس از پر شدن استخر با آب جلوه زیبا تری را به استخر بدهد . زمان لازم برای پر کردن آب استخر نیز بسته به ابعاد استخر شما و همچنین فشار آب شما بوده و می تواند متغییر باشد  . روش هایی برای نگهداری از این استخر ها نیز وجود دارد که به کمک این روش ها می توانید استخر مناسبی داشته باشید و مشکلی برای آن پیش نخواهد آمد . در گام نخست می بایست پمپ تصفیه آب به استخر متصل کنید . استفاده از پمپ تصفیه آب تاثیر بسیار زیادی در تمیزی آب داشته و امری ضروری می باشد . برخی از افراد از پمپ های تصفیه استفاده نمیکنند و پس از کدر شدن آب ، آب استخر را تعویص می کنند که این کار منطقی به نظر نمی رسد . تعویض آب استخر کار دشواری ، زمان گیر و همچنین هزینه بر می باشد . شما اگر استخر با ظرفیت 60 هزار لیتر آب داشته باشید  زمان تخلیه و پر کردن آن 2 الی 3 روز به طول می انجامد که علاوه بر این زمان و دشواری کار می بایست هزینه آب مصرفی را نیز در نظر گرفت . شرکت تهران اینتکس پمپ های مخصوص استخر های بتنی نیز عرضه می کند که بسته به ابعاد استخر خود می توانید پمپ تصفیه مناسب خود را انتخاب کنید . البته می توانید در این زمینه از کارشناسان شرکت تهران اینتکس مشاوره های لازم را دریافت کنید و پمپ ایده آل خود را خریداری کنید . 

 

انواع پمپ تصفیه

پمپ های تصفیه دارای دو نوع شنی و فیلتری می باشند که انتخاب آن بستگی به ظرفیت آب استخر شما دارد . همچنین پمپ های تصفیه دارای ظاهری زیبا می باشند که می توانید آن ها را در کنار استخر و بر روی زمین قرار دهید و از آن استفاده کنید نوع شنی پمپ های تصفیه از قدرت بسیار بالایی برخوردار اند و می توانند کثیف ترین و آلوده ترین آب ها را به آب زلال و تمیز تبدیل کنند ، اما نوع فیلتری نیز قادر است تا حجم آب استخر های نسبتا بزرگ را نیز به خوبی تصفیه کند ، در هنگام خرید این پمپ ها می توانید با توجه به قدرت و سایز فیلتر ها ، پمپ تصفیه متناسب با استخر خود را یافته و آن را خریداری کنید .

همچنین اقلام اضافی دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آن برای نظافت استخر استفاده کنید . از دیگر اقلام اضافی می توان به جاروی مخصوص استخر اشاره نمود که استفاده از آن هر دو الی سه هفته یکبار ضروری می باشد . پس از 2 هفته استفاده از استخر کف و بدنه استخر حالت لغزندگی به خود خواهد گرفت که به کمک این جاروی مخصوص می توانید از این کار جلوگیری کنید . همچنین برای تمیز کردن کف استخر می توانید از ربات اسکیمر مخصوص استفاده کنید که این ربات به طور کامل ضد آب می باشد . این ربات به طور هوشمندانه ای طراحی شده است و پس از قرار دادن آن درون استخر ، به طور خودکار در داخل استخر حرکت خواهد کرد و کف استخر را تمیز خواهد کرد این جارو های تمیز کننده کف استخر که با نام جارو اسکیمر به فروش می رسند کاملا ضد آب و مقاوم هستند و می توانند حتی در عمق های زیاد نیز به راحتی به حرکت خود ادامه دهند و کف استخر را به بهترین شکل پاک سازی کنند ، همانطور که گفته شد با استفاده از این جارو می توانید از رویش جلبک های ته استخر به خوبی و نیز از لغزنده شدن کف استخر جلوگیری کنید . درپوش های مخصوصی نیز برای جلوگیری از ورود زباله به داخل استخر وجود دارند که می توانید آن را در مواقعی که از استخر استفاده نمی کنید بر روی استخر قرار دهید تا آب استخر تمیز باقی بماند ، این درپوش ها در ابعاد مختلفی ساخته شده اند و می توانند کل استخر را پوشش دهند ، این درپوش ها کاملا ضد آب هستند و اگر به داخل آب بیوفتند نیز آسیبی نمی بینند ، همچنین اگر در مدت طولانی نیز زیر آفتاب قرار بگیرند پوسیده یا ضعیف نمی شوند .

  

اما هزینه کم ساخت استخر بتنی ممکن است بسیار زیاد باشد و چه بسا تمامی مراحل ساخت آن و نیز استفاده از مصالح ، کارگر و مهندس و ... هزینه های تقریبا زیادی را می تواند در بر داشته باشد ، همین موضوع نیز باعث شده تا بسیاری از دوست داران استخر های خانگی از استخر های بتنی استفاده نکنند ، چرا که جایگزین بسیار مناسب تری با نام استخر های پیش ساخته هستند که می توانند از آن ها بهره مند شوند ، لازم به ذکر است که زمان راه اندازی استخر پیش ساخته قابل قیاس با پروسه طولانی مدت ساخت استخر بتنی نمی باشد چرا که نصب استخر پیش ساخته در بیشترین حالت خود به 2 ساعت می رسد ، همچنین این محصولات کاملا پرتابل هستند و تمامی اقلام همراه نگهداری مانند پمپ تصفیه ، درپوش ، زیر انداز و ... را دارند . برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این محصول و یا محصولات دیگر و یا دریافت مشاوره درباره خرید و یا ساختن یک استخر بتنی می توانید با همکاران و متخصصان ما در شرکت تهران اینتکس تماس برقرار کنید و سوالات خود را مطرح کنید .