ویژگی های چادر مسافرتی کوهستانی

چادر های مسافرتی امروزه کمک شایانی به مسافرین کرده و کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که از چادر های مسافرتی استفاده نکند . چادر های مسافرتی را می توانید در تنوع بسیار زیاد پیدا کنید که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند ، به صورتی که می توان از هر محصول در یک شرایط خاص استفاده کرد . خریداران چادر های مسافرتی می بایست قبل از اینکه خرید چادر مسافرتی خود را آغاز کنند ، به نوع چادر مد نظرشان توجه داشته باشند تا ببینند که نیاز های آن ها را می تواند بر طرف کند یا خیر ، چرا که هر چادر مسافرتی بنا به شرایطی که قرار است مورد استفاده قرار گیرد ساخته می شود و می تواند کاربرد بسیار خوبی را در آن محیط برای مسافرین داشته باشد . تولید کنندگان چادر های مسافرتی بنا به نیاز مشتریان تغییرات بسیار زیادی را در ساخت چادر های مسافرتی خود اعمال کردند و از آن جا هم که رقابت بین تولید کنندگان و شرکت های چادر سازی زیاد شده است ، آن ها با حس رقابت سالم اقدام به تولیداتی کردند که از هر نظر می تواند عالی و کاربردی باشد .

همانطور که گفته شد چادر های مسافرتی از بهترین وسیله ها برای مسافرت افراد است و اگر از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد و طراحی آن بنا به شرایط آب و هوایی باشد می تواند به بهترین شکل سرپناهی ایده آل و حریمی بسیار امن را برای شما داشته باشد . چادر هایی نیز در همین راستا تولید شده اند که با نام چادر مسافرتی کوهستانی آن ها را می شناسیم ، همانطور که از نام این چادر ها مشخص است ، بیشتر از چادر های کوهستانی در مناطق مرتفع و سردسیر کوهستانی استفاده می شود . چادر هایی که برای آب و هوای کوهستانی طراحی شده اند دارای ویژگی های بوده که دیگر چادر ها ممکن است فاقد آن ها باشد چرا که هر چادر مسافرتی مخصوص جا و زمان مناسبی است تا بتواند در آن محل کاربرد های خاص خود را نشان دهد .

 

فروشگاه اینترنتی اینتکس قصد دارد با ارائه این مطلب ویژگی های چادر مسافرتی کوهستانی را به شما عزیزان معرفی کند تا اگر قصد خرید چادر مسافرتی کوهستانی دارید ، با تکیه بر این مطالب خرید درستی را انجام دهید . انتخاب چادر مناسب بسیار مهم است فلذا بایستی اطلاعات کاملی را قبل از خرید خود کسب کنید تا پس از آن اقدام به خرید محصول مورد نظر کنید ، در غیر این صورت ممکن است در ادامه و پس از استفاده محصول با مشکل مواجه شده و کارایی لازم را از چادر خود نبینید . انتخاب چادر مسافرتی به خصوص چادر مسافرتی کوهستانی بسیار مهم است چرا که تهیه یک چادر بسیار خوب کوهستانی می تواند حافظ جان شما در شرایط سخت باشد ، پس با وجود شرایط بد آب و هوایی در کوهستان ها باید دقت لازم را برای خرید داشته باشید . چادر های مسافرتی کوهستانی از نظر طراحی ظاهری ، جنس بدنه و پایه ها ، نوع سازه و آرگونومی ساخت تفاوت هایی با گونه های دیگر دارند که به هر یک از آن ها به صورت جداگانه و مفصل خواهیم پرداخت ، پس در ادامه همراه ما باشید .

 

طراحی چادر مسافرتی کوهستانی

یکی از عمده تفاوت های چادر های کوهستانی به نسبت چادر های مسافرتی معمولی نوع طراحی بدنه آن ها می باشد ، همانطور که پیش بینی می شود در ارتفاعات بلند و شرایط کوهستانی ، بیشتر با آب و هوای سرد و باد های شدید مواجه خواهیم شد به همین دلیل ممکن است این باد ها که اصولا هم سرد می باشد به نحوی چادر مسافرتی را تکان دهد و تعادل آن را بر هم زند ، همچنین در مواقعی که چادر مسافرتی شما خالی از وسایل باشد ممکن است بر اثر سبکی ، چادر شما از جا کنده شود ، به همین دلیل طراحان چادر های مسافرتی کوهستانی برای اینکه بتوانند اثر باد ها را در شرایط بد آب و هوایی بگیرند تغییراتی را در ساختار بدنه و طراحی آن زدند ، یکی از تغییرات ابتدایی در ساخت چادر مسافرتی کوهستانی این بود که سقف چادر های کوهستانی را کوتاه تر کنند تا فشار باد کمتری به دیواره های چادر بیوفتد ، این تغییر تا حدودی تاثیر گذار بوده و تولید کنندگان توانستند مانع از فشار های بسیار بالا بر روی چادر کوهستانی شوند ، اما در ادامه راه و با تحقیقات بییشتر تولید کنندگان با در نظر گرفتن سقف و دیواره های شیب دار سعی کردند تا با منحرف ساختن باد ، از شدت آن بکاهند ، با اعمال این تغییرات و تست های گرفته از چادر ها تولید کنندگان این محصولات پی بردند که هر چه سقف چادر های مسافرتی کوتاه باشد و شکل آن به صورت گنبدی و گرد باشد محصول می تواند به بهترین شکل باد را به اطراف منحرف کند و مانع از بهم ریختن تعادل خود شود . همچنین حالت گرد و گنبدی شکل چادر های مسافرتی می تواند موجب شود که هیچگونه آبی در صورت بارش باران بر روی سقف راکد نماند و به اطراف چادر سرازیر شود ، این ویژگی در برابر بارش برف نیز می تواند مفید واقع شود .

در برخی از مدل های چادر مسافرتی کوهستانی از لچکی هایی استفاده می شود که می توان از آن ها برای منحرف ساختن باد ها استفاده کرد ، اغلب این لچکی ها در کناره های درب استفاده می شود تا در هنگام وزیدن باد های شدید آن ها را باز کرده و مانع از برخورد شدید باد به دهانه درب چادر شوند ، وجود درب و پنجره ها می تواند گاهی مشکل ساز شده و سرما را از خود عبور دهند ، به همین دلیل تولید کنندگان چادر های کوهستانی سعی کردند تا درز های ایجاد شده برای ساخت درب و پنجره ها را به خوبی بپوشانند به همین دلیل وجود لچی ها نیز می تواند نقش پر رنگی در منحرف ساختن باد های سرد و شدید کوهستانی داشته باشد . همانطور که اشاره شد وجود درز های ایجاد شده می تواند سرما را به داخل چادر آورده و افراد را با مشکل مواجه کند ، از طرفی اگر به خوبی این درز های ایجاد شده که بیشتر برای ساخت درب و پنجره ها به وجود می آیند  آب بندی نشوند اجازه ورود آب و مایعات را به داخل چادر می دهد که این موضوع می تواند در مناطق کوهستانی بسیار بد و خطرناک باشد ، به همین علت شرکت های سازنده چادر های کوهستانی با طراحی راسته بدنه ، چادر هایی را تولید کردند که در آن ها پنجره ای وجود ندارد و فقط یک درب کوچک به منظور رفت و آمد طراحی شده است ، در ارتفاعات وجود پنجره ملاک نیست و بیشتر ایمنی چادر مد نظر بوده به همین دلیل چادرهای مسافرتی کوهستانی را اغلب بدون پنجره می سازند پس اگر شما عزیزان قصد خرید چادر مسافرتی کوهستانی دارید سعی کنید محصولی را خریداری کنید که سقف کوتاه گنبدی شکل و دایره ای داشته باشد و محصول حدالامکان فاقد پنجره باشد .

 

جنس بدنه و پایه ها و نوع سازه چادر مسافرتی کوهستانی

جنس بدنه و فریم چادر مسافرتی به همان میزان که نوع طراحی چادر های مسافرتی مطرح است اهمیت زیادی داشته و بایستی به آن ها توجه خاصی شود . اغلب چادر های مسافرتی کوهستانی برای اینکه از سرما ، رطوبت ها و ... افراد را محفوظ بدارند از جنس بدنه پلی استری استفاده کردند ، این پارچه شمعی به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر باد ها و بارش های شدید دارد می تواند به خوبی ایمنی چادر کوهستانی را تضمین کند ، از طرفی این پارچه به دلیل اینکه بسیار سبک می باشد نیز باعث شده تا بدنه چادر های مسافرتی را از آن بسازند تا افزایش وزن را در این چادر ها شاهد نباشیم . سبک بودن وزن محصول در چادر های مسافرتی کوهستانی بسیار حائز اهمیت است چرا که اگر اینگونه نباشد حمل چادر بسیار دشوار خواهد شد زیرا حمل این نوع چادر ها بیشتر به کمک خود فرد بوده و وسیله نقلیه ای در آن شرایط وجود ندارد که با آن چادر را حمل کنند .

بسیاری از چادر های کوهستانی دارای پوشش دومی نیز می باشند تا در صورت نیاز با استفاده از آن بتوانند بدنه چادر را مقاوم تر کنند ، جنس اغلب پوشش دوم این چادر ها از پلی اورتان ساخته شده است ، پلی اورتان نیز یک نمونه دیگری از پارچه های شمعی می باشد که کوهنوردان و مسافرین می توانند از آن برای مقاوم تر شدن بدنه استفاده کنند ، این روکش نیز ضد آب بوده و می تواند کمک بسیار زیادی به گرم تر شدن و گرم ماندن چادر مسافرتی در هوای سرد باشند . یکی از فاکتور های لازم برای باقی ماندن انرژی گرمایی داخل چادر مسافرتی بستگی به جنس و ضخامت محصول دارد که این اجناس می توانند این ویژگی را به چادر ببخشند .

  

پایه های چادر های مسافرتی کوهستانی نیز اغلب از جنس های بسیار سبک و مقاوم آلومینیوم و فایبرگلاس ساخته می شود تا بدین ترتیب علاوه بر اینکه فریم مقاوم تری را به چادر کوهستانی می بخشد ، مانع از افزایش بیش از حد وزن چادر نیز می شود . آلومینیوم تنها فلزی است که می تواند مقاومتی به مانند آهن داشته باشد و از وزن کمی برخوردار باشد ، از طرفی فایبرگلاس نیز اینگونه بوده و ساختار کامپوزیتی آن باعث شده تا مقاومتی همچون فلزات داشته باشد و به راحتی نشکند ، با این حال وزن آن نیز به مانند پلاستیک ها بسیار کم است . از دیگر ویژگی های این دو جنس می توان به طول عمر قابل ملاحظه آن ها اشاره کرد چرا که به مانند پارچه های شمعی می توانند در مقابله با رطوبت و اکسایش به خوبی دوام بیاورند .

پس از جنس پایه ها نیز فاکتور بعدی چادر های کوهستانی این است که حجم بسته بندی آن ها بسیار کم باشد چرا که حجم کم بسته بندی باعث می شود تا حجم اشغالی کاهش یافته و حمل و نقل محصول به بهترین شکل ممکن اجام گیرد به همین منظور تولید کنندگان سعی کردند تا بدنه چادر های مسافرتی کوهستانی را به صورت عصایی بسازند ، سازه عصایی پایه این چادر ها بسیار شبیه به عصای نابینایان بوده و به همان طریق راه اندازی می شوند ، بیشتر چادر های مسافرتی کوهستانی در ابعاد کوچکی ساخته می شود و به صورت فردی یا دو نفره مورد استفاده قرار می گیرند به همین جهت وجود دو میله عصایی بلند برای برپایی چادر کوهستانی مناسب است ، نحوه راه اندازی این نوع چادر ها نیز در مقالات مشابه وجود دارد که شما عزیزان می توانید با مراجعه به فروشگاه intex آموزش های لازم را ببینید ، اما مهم ترین فاکتور های چادر مسافرتی عصایی کوهستانی این است که حجم بسته بندی آن ها بسیار کم است .

توصیه ها

از ویژگی های دیگری که چادر های مسافرتی دارند این است که طناب و میخ های همراهی نیز در کنار چادر وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها چادر را به بهترین شکل به زمین متصل کرد و مانع از بهم ریختن تعادل چادر در شرایط طوفانی کرد ، برای این اتصالات گره ها و بند هایی در کناره های چادر تعبیه شده است که می توانید از دفترچه راهنمای محصول برای پیدا کردن و استفاده از آن ها کمک بگیرید ، سعی کنید که حتما پس از راه اندازی چادر مسافرتی آن را محکم به زمین ببندید . همواره پیشنهاد می شود تا در هنگام خرید چادر مسافرتی کوهستانی ، سعی کنید محصولات رنگی را انتخاب کنید چرا که هر چه رنگ چادر جیغ تر باشد امکان دیده شدن شما وجود دارد . چه بسا در مواقعی که به دردسر افتاده باشید رنگ چادر شما می تواند به عنوان علامت استفاده شود ، پس سعی کنید چادر های مسافرتی کوهستانی را با رنگ هایی مانند قرمز ، نارنجی و امثال آن ها انتخاب کنید . همچنین توصیه می شود تا محل مناسبی را برای برپایی چادر انتخاب کنید ، به عنوان مثال محل هایی که باد خور آن کم است می تواند محل مناسبی برای راه اندازی چادر شما باشد ، همچنین شما می توانید در صورت وجود برف از آن ها کمک گرفته و دیوار برفی دور تا دور چادر بسازید تا از شدت باد کاسته شود . فروشگاه اینتکس سال هاست که در زمینه فروش چادر مسافرتی کوهستانی فعالیت می کند و محصولاتی بسیار ایده آل و حرفه ای را در فروشگاه خود قرار داده است تا شما عزیزان بتوانید به راحتی محصول خود را به صورت اینترنتی ، تلفنی و حضوری خریداری کنید . برای کسب اطلاع بیشتر ، مشاهده تصاویر ، لیست مشخصات و قیمت چادر مسافرتی کوهستانی کافیست به دسته بندی چادر های مسافرتی رفته و آن ها را مورد بررسی قرار دهید .