چادر مسافرتی برزنتی بهتر است یا پلی استری ؟

چادر مسافرتی برزنتی بهتر است یا پلی استری ؟ چادر های مسافرتی بیش از چند دهه است که طراحی و تولید می شوند که امروزه می توان نمونه های بسیار حرفه ای تر و با کیفیت تری از این محصولات سفری را در بازار یافته و آن ها را خریداری کنید . با داشتن یک چادر مسافرتی ایده آل می توانید در طول سفر بستر و محیطی ایمن و حریم خصوصی بسیار عالی را برای خود دست و پا کنید تا بدین ترتیب سفری راحت تر و دلچسب تری را رقم بزنید . با پیشرفت روزافزون و همچنین کسب تجربه ، شرکت های تولید کننده چادر های مسافرتی محصولاتی بسیار با کیفیت و متنوعی را تولید کردند که این تنوع گاهی افراد را در هنگام خرید چادر مسافرتی سردرگم می کند که کدام نمونه و مدل بهتر است .

یکی از تفاوت ها در چادر های مسافرتی نوع پارچه هایی است که برای ساخت آن ها استفاده می شود . هر یک از پارچه هایی که برای ساخت چادر مسافرتی استفاده می شوند دارای ویژگی ها و خصوصیاتی هستند که موجب تمایز آن ها نسبت به یکدیگر می شود . از بهترین و مناسب ترین پارچه هایی که برای ساخت چادر مسافرتی استفاده می شود می توان به پارچه برزنتی و پارچه های شمعی مانند پلی استر اشاره کرد . با این وجود بسیاری از افراد این سوال را دارند که چادر مسافرتی برزنتی بهتر است یا پلی استری ؟ در این مطلب قصد داریم تا شما را با انواع چادر های مسافرتی آشنا کنیم و ویژگی هر یک از این پارچه ها و چادر های مسافرتی که از آن ها ساخته می شوند را مورد بررسی قرار دهیم .

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که هر یک از چادر های مسافرتی بایستی آن ها را دارا باشند ، ضد آب بودن محصول است که این ضد آب بودن به عوامل بسیاری چون جنس بدنه ، جنس پایه و دوخت چادر مسافرتی می باشد که شرکت های سازنده به آن ها توجه داشته باشند . همانطور که اشاره شد یکی از این فاکتور ها استفاده از جنس بدنه ضد آب می باشد که می توان آن را مهم ترین فاکتور ها دانست . اجناسی چون برزنت و پلی استر ، هر دو در برابر نفوذ آب مقاوم هستند و می توانند در برابر رطوبت های ناشی از آب باران ، برف و حتی آب و هوای شرجی مقاومت خوبی را از خود نشان دهند به همین دلیل نیز بسیاری از شرکت های تولید کننده چادر های مسافرتی از این اجناس بهره می برند .

اما این دو جنس علاوه بر شباهت هایی چون ضد آب بودن ویژگی های منحصر به فردی نیز دارند که در ادامه به صورت به صورت مفصل به آن ها خواهیم پرداخت و ویژگی چادر های مسافرتی که از این اجناس تولید شده اند را مورد بررسی قرار می دهیم .

چادر مسافرتی برزنتی

چادر های مسافرتی برزنتی را می توان قدیمی ترین نوع چادر های مسافرتی دانست چرا که سال های پیش قبل از اینکه پارچه های پلی استری ساخته شوند پارچه های برزنتی رونق بسیاری داشته و حتی از آن ها برای ساخت بسیاری از وسایل دیگر مانند کوله پشتی و … نیز استفاده می شد . پارچه های برزنتی از مقاوم ترین و با کیفیت ترین پارچه هایی می باشد که سال های سال می تواند در تمامی شرایط جوی دوام بیاورد . این نوع از پارچه ها ضخیم بوده و به همین علت می تواند عایق بسیار خوبی برای سرما و گرما باشد . پس اگر به دنبال چادر های مسافرتی هستید که در آب و هوای سرد گرم تر باشند چادر های مسافرتی برزنتی گزینه مناسبی برای خرید می باشد .


چادر های مسافرتی برزنتی به دلیل اینکه پارچه استفاده شده در آن ضخیم تر است وزن بیشتری نیز دارند به همین دلیل نیز بهتر است آن ها را با استفاده از وسایل نقلیه حمل کنید و یا به صورت تکی آن را در داخل کوله قرار داده و حمل کنید . بیشتر چادر های مسافرتی که از برزنت ساخته می شوند دارای ابعاد بزرگتری هستند و اغلب از آن ها برای استفاده گروهی در نظر گرفته شده اند . از نمونه چادر های مسافرتی برزنتی مقاوم و بسیار خوب می توان به چادر های نظامی و هلال احمر اشاره کرد که حتی از آن ها برای اسکان های طولانی مدت استفاده می شود .

چادر مسافرتی پلی استری

پلی استر همانطور که گفته شد از نمونه پارچه های شمعی می باشد که امروزه از آن در ساخت بیش از ۸۰ درصد چادر های مسافرتی استفاده می شود . پلی استر ها از لایه های ضخیم و نازکی طراحی شده اند که حتی نازک ترین لایه های آن نیز می تواند در برابر نفوذ آب مقاومت کند . لازم به ذکر است که این نوع پارچه ها ممکن است قابلیت تنفس و یا ضد آب داشته باشند که میزان آن به درصد پلی استری پارچه بستگی دارد . میزان ترکیبات و الیاف پارچه شمعی پلی استر می تواند ضد آب بودن پارچه را مشخص کند . چه بسا اگر پارچه از ۱۰۰% پلی استر ساخته شده باشد می تواند کاملا ضد آب باشد .

البته پارچه های پلی استری قابل تنفس نیز برای ساخت برخی از چادر های مسافرتی استفاده می شود . بعضی از چادر های مسافرتی که با نام چادر مسافرتی دوپوش شناخته می شوند از دو بدنه تشکیل شده اند که عمدتا بدنه اصلی آن ها از پارچه پلی استر قابل تنفس و پارچه ثانویه آن آن از پارچه پلی استر ضد آب تشکیل شده است . از آن جا که ممکن است چادر مسافرتی شما در آب و هوای شرجی و بسیار گرم و همچنین آب و هوای بسیار سرد عرق کند استفاده از ساختار دوپوش می تواند از عرق کردن بدنه چادر مسافرتی جلوگیری کند .

بدنه قابل تنفس چادر مسافرتی به خوبی رطوبت داخلی چادر مسافرتی را گرفته و به بیرون هدایت می کند ، از طرفی بدنه خارجی یا ثانویه چادر نیز از ورود رطوبت و حتی آب باران به داخل چادر مسافرتی جلوگیری می کند . البته دو بدنه نبایستی با یکدیگر تماس داشته باشند ، فضای میان دو بدنه همچنین می تواند عایق بسیار خوبی در برابر سرمای بیرون باشد . از پارچه های پلی استری قابل تنفس حتی برای چادر های مسافرتی که تنها برای آب و هوای معتدل طراحی شده اند نیز استفاده می شود .

پلی استر ها به دلیل اینکه از لایه های نازک تری نسبت به برزنت برخوردار هستند جرم و حجم کمتری را به خود اختصاص می دهند به همین دلیل نیز چادر هایی که از این نوع پارچه ها ساخته می شوند وزن بسیار کمتری نیز دارند . بیشتر چادر های مسافرتی حرفه ای و کوهنوردی از بدنه پلی استری ساخته شده اند و وزن و حجم بسته بندی بسیار کمتری را دارند . پس اگر به دنبال چادر مسافرتی سبک هستید بدون شک چادر مسافرتی پلی استری گزینه بسیار خوبی برای خرید شما خواهند بود .


لازم به ذکر است که پارچه های پلی استری به دلیل نازک بودن بیشتر در معرض آسیب دیدن و پارگی هستند ، این در حالیست که چادر های مسافرتی برزنتی مقاومت بسیار خوبی در برخورد با شاخ و برگ درختان دارند و در صورت استفاده بر روی زمین های سفت سنگی ، آسفالت و شن و ماسه آسیب کمتری نسبت به پارچه های پلی استری می بینند . شما می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی اینتکس تصاویر انواع چادر های مسافرتی برزنتی و پلی استری را مشاهده کرده و مشخصات هر یک از آن ها را مطالعه کنید و در صورت تمایل محصول مدنظر خود را با قیمت مناسب از این مرکز فروش چادر مسافرتی خریداری کنید .