استفاده از چادر ها برای ایجاد حریم خصوصی و محیطی ایمن برای استراحت و اتراق افراد از دیر باز مرسوم بوده و از همان قدیم الایام بسیاری از آدم ها سعی بر این داشتن تا با استفاده از چادر ها خانه هایی قابل حمل را ایجاد کنند و مدت های کوتاه یا بلندی را در یک محل مستقر شوند ، اما با گذشت زمان و با پیشرفت زندگی ، دیگر استفاده از چادر ها کم شده و آدمیان با رفتن به شهر های بزرگتر و تجمع در یک مکان ، خانه هایی ثابت را ساختند ، اما باز هم چادر ها می توانند وسیله ای بسیار عالی برای استفاده می باشند و چه بسا امروزه بسیاری از افراد برای سفر های خود با استفاده از چادر مسافرتی سفر های بسیار راحتی را رقم می زنند .

امروزه کمتر کسی را می بینید که برای سفر های خود از چادر های مسافرتی استفاده نکند چرا که شرکت ها و تولید کنندگانی برای ساخت چادر مسافرتی قابل حمل و تا شو پرداختند که می توان به راحتی آن ها را با خود حمل کرده و به سفر ها برد .چادر مسافرتی می تواند به شما این امکان را بدهد تا در هر مکانی که دوست داشتید اتراق کنید و به تفریح بپردازید چرا که ممکن است در برخی از مکان های زیبا و دوست داشتنی ، خانه یا ویلایی برای قرار گرفتن و اجاره کردن وجود نداشته باشد به همین دلیل اگر از چادر مسافرتی مناسبی داشته باشید می تواند مدتی را در آن محل مستقر شده و از مناظر دوست داشتنی خود استفاده کنید و به استراحت کردن بپردازید . استفاده از چادر مسافرتی می تواند در هزینه های شما نیز موثر باشد چرا که دیگر نیازی به اجاره خانه یا ویلایی نداشته و می توانید بدون صرف هزینه ای در درون چادر مسافرتی خود قرار بگیرید .

اما باز کسانی هستند که در سفر های خود از استفاده چادر مسافرتی به هر دلیلی محروم شده اند و یا یادشان رفته است که چادرشان را همراه خود ببرند و از وجود چنین محصولات بی نظیری بی نسیب ماندند ، اما تا به حال به فکر ساخت چادر مسافرتی دست ساز افتاده اید ؟ شاید در ابتدا با طرح شدن این سوال در ذهنتان بگویید که این کار می تواند بسیار دشوار و حوصله بر باشد اما آیا واقعا اینطور است ؟ در ادامه به شما عزیزان خواهیم گفت که می توانید با کمترین امکانات نیز چادر های مسافرتی دست سازی را برای خود ایجاد کرده و سفر خوب و دلچسبی را با چادر مسافرتی دست ساز خود سپری کنید . عزیزانی که دوست ندارند هزینه هایی را برای خرید چادر های مسافرتی بپردازند می توانند با تکیه بر توضیحاتی که در ادامه خواهیم گفت اقدام به ساخت چادر مسافرتی دست ساز بکنند و با صرف هیچ هزینه ای حریم خصوصی برای خود ایجاد کرده و در یک جا مستقر شوند . این آموزش ها می تواند حتی برای کسانی که به تفریحات پیاده ای مانند جنگل گردی می روند نیز مورد استفاده قرار گیرد چرا که بیشتر ماجراجویان به دلیل وزن و حجم بالای چادر های مسافرتی از حمل و استفاده از این محصولات جا گیر چشم پوشی می کنند و سعی بر این دارند تا با ساخت چادر مسافرتی دست ساز اقامت های کوتاه مدت داشته و دوباره به سفر خود در دل جنگل ادامه دهند .

شما عزیزان می توانید با استفاده از یک تکه پارچه بلند ، چاقو ، طناب ، میخ و یک یا چند تکه چوب یا میله بلند چادر مسافرتی برای خود ایجاد کنید . در این وسایل شما می توانید برخی از وسایل را در طول مسیر یافته و حتی در سفر ها نیز به همراه خود نبرید اما داشتن یک تکه پارچه بزرگ ، طناب و چاقو از سه لوازم ضروری است که بایستی در طول سفر خود به همراه داشته باشید چرا که مابقی ابزار ها مانند چوب نیز می توانید پیدا کنید و از آن به عنوان ستون های چادر و حتی در برخی از مواقع با تیز کردن شاخه های چوب به عنوان میخ استفاده کنید . با تهیه این اقلام نام برده نوبت می رسد به ساخت چادر مسافرتی دست ساز که شما عزیزان می توانید چادر مسافرتی خود را با چند ساختار ایجاد کنید . برای ساخت چادر مسافرتی دست ساز بهتر است از پارچه های ضد آب استفاده کنید تا در صورت بارش باران پارچه بتواند محافظ خوبی در برابر رطوبت باشد تا مانع از خیس شدن شما شود . البته شما می توانید با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی محل سفر پارچه خود را انتخاب کنید ، اگر سفری که قرار است انجام شود در فصول گرم سال بوده و استفاده از پارچه صرفا برای ایجاد سایه بان و یا حریم خصوصی است دیگر نیازی به داشتن پارچه ضد آب نیست اما پیشنهاد می شود که از پارچه های ضد آب پلاستیکی و نایلونی استفاده کنید تا در صورت بارش اتفاقی باران نیز بتوانید سرپناه امنی داشته باشید .

پیشنهاد می شود که از پارچه های نایلونی سبک و پارچه های شمعی مانند پلی استر استفاده کنید چرا که علاوه بر اینکه سبک هستند و حجم کمی دارند می توانند به بهترین شکل از ورود باد و رطوبت به داخل چادر مسافرتی دست ساز جلوگیری کنند . پارچه شمعی مانند پلی استر می تواند در نازک ترین حالت خود نیز اگر دارای پارگی نباشد می تواند در مقابله با شدید ترین باران ها نیز دوام بیاورند ، بسیاری از تولید کنندگان چادر های مسافرتی از این نوع پارچه شمعی استفاده می کنند چرا که علاوه بر سبک بودن دارای مقاوم بسیار بالایی هستند ، پس بهتر است که در صورت دسترسی به این نوع پارچه مقداری از آن را که بهتر است از مساحت 3 در 3 متر آن استفاده کنید ، چرا که هر چه پارچه بلند تر و پهن تر باشد چادر مسافرتی دست ساز شما نیز بزرگ تر و امکان ساخت چادر دست ساز مقاوم تر نیز فراهم خواهد شد . همچنین داشتن طناب مقاوم و بلند نیز حتما الزامیست چرا که وجود طناب در بسیاری از مواقع به خصوص در ساخت چادر مسافرتی دست ساز موثر خواهد بود چرا که با استفاده از آن می توان اتصالات پارچه را به ستون و زمین انجام داد . طناب استفاده شده از نظر ضخامت چندان مطرح نیست اما آن چیزی که بسیار مهم است این است که طناب استفاده شده پوسیده نباشد و مقاومت بسیار خوبی را در هنگام کشیده شدن از خود نشان دهد . پس با تهیه این لوازم می رویم به سراغ اولین مدل ساخت چادر مسافرتی دست ساز. 

ساخت اولین مدل چادر مسافرتی دست ساز

یکی از مدل های ساخت چادر مسافرتی دست ساز این است که یک طناب حدودا دو الی سه متری را به دو سر یک درخت وصل کنید ، همچنین شما می توانید از دو تکه چوب استفاده کرده و آن ها را در ابتدا به داخل زمین فرو کنید ، بایستی این چوب یا میله یا هر چیز دیگری که به عنوان ستون استفاده می کنید به محکم ترین شکل ممکن در داخل زمین قرار بگیرد چرا که ممکن است در ادامه راه فشارهایی بر روی آن ها تحمیل شود که بایستی چوب ها دوام آورده و از داخل زمین خارج و منحرف نشوند ، این دو تکه چوب یا میله می توانند نقش درخت هایی که در ابتدا به آن اشاره شد را بازی کنند و ستون های چادر مسافرتی دست ساز را شکل دهند . پس از اطمینان از قرار گرفتن ستون ها طناب را به دو سر چوب یا درخت ببندید ، این طناب نیز باید دوام خوبی داشته باشد و به بهترین شکل به درخت یا میله های چوبی یا پلاستیکی یا هر جنس دیگری گره زده شود هر چه طناب در ارتفاع بیشتری بسته شود ارتفاع سقف چادر مسافرتی دست ساز شما افزایش خواهد یافت ( لازم به ذکر است که ارتفاع طناب بسته شده را باید طوری اندازه گیری کنید که پارچه ای که قرار است بدنه چادر مسافرتی دست ساز را تشکیل دهد بتواند دیواره های چادر را کاملا پوشش دهد ) .

پس از این مرحله نوبت می رسد به پهن کردن پارچه بر روی طناب ، سعی کنید تا پارچه را طوری بر روی طناب قرار دهید تا دیواره های کناری چادر نیز به صورت کامل بسته شود اما اگر محلی که چادر مسافرتی دست ساز خود را می سازید از هوای معتدلی برخوردار است کوتاه بودن دیواره ها نیز مشکلی ایجاد نخواهد کرد . پس از پهن کردن پارچه لازم است که گوشه های چادر را با طناب و میخ به زمین متصل کنید تا سقف چادر دست ساز شما باز شود و سقفی ایده آل را برای استفاده شما فراهم کند ، در صورت نبود میخ می توانید از تکه چوب های کوچک نوک تیز به عنوان میخ استفاده کرده و دیواره ها را به زمین متصل کنید . همچنین شما می توانید در صورت بلند بودن پارچه از سنگ ها نیز برای حالت گرفتن چادر دست ساز خود کمک بگیرید . تصاویر زیر دو نمونه از اشکال کلی مدل اول چادر مسافرتی دست ساز را نشان می دهد که شما عزیزان می توانید بدین صورت چادر مسافرتی دست ساز ایده آلی را برای خود تهیه کنید . 

تصاویری که در بالا مشاهده می کنید دارای بدنه های پلی استری هستند که در برابر باران نیز مقاوم هستند ، به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در صورت دسترسی و داشتن پارچه های شمعی چون پلی استر ، پلی اورتان از آن ها برای ساخت چادر مسافرتی دست ساز استفاده کنید ، همچنین اگر برایتان مقدور است و حمل و نقل پارچه برایتان دشوار نیست می توانید از پارچه های ضخیم تر برزنت استفاده کنید که علاوه بر داشتن خصوصیت ضد آبی می تواند شما را به بهترین شکل از هوای سرد نیز در امان بدارد . در تصویر زیر یک نمونه دیگر از چادر های مسافرتی دست ساز مدل اول را مشاهده می کنید که برای آب و هوای معتدل کارایی داشته و نیازی نبوده که از پارچه های ضد آب استفاده شود چرا که صرفا برای ایجاد حریم خصوصی و نیز سایه بان ساخته شده است .


ساخت دومین مدل چادر مسافرتی دست ساز

مدل دیگر چادر های مسافرتی دست ساز نیز لوازم مورد نیازی که در ابتدای مطلب گفته شد را احتیاج دارد ، اما تفاوت هایی در راه اندازی دارد که قصد داریم به صورت مختصر و مفید ساخت این نوع چادر مسافرتی دست ساز را توضیح می دهیم تا فروشگاه اینتکس بتواند راهنمای خوبی برای شما عزیزان برای ساخت این نوع محصولات دست ساز باشد . این مدل از چادر های مسافرتی دست ساز که نمونه هایی از آن ها را در تصاویر پایین مشاهده می کنید از یک یا تو تکه چوب بلند استفاده شده است به طوری که این چوب یا چوب های ستون های چادر مسافرتی را ایجاد می کنند . در شکل زیر یکی از انواع چادر های مسافرتی دست سازی را مشاهده می کنید که ستون چادر در قسمت جلویی قرار گرفته و گوشه های پارچه چادر مسافرتی دست ساز به کناره ها کشیده شده و با طناب به زمین متصل شده است . 

در تصاویر زیر نیز دو نمونه از چادر های مسافرتی دست سازی را مشاهده می کنید که از یک عدد ستون چوبی یا فلزی در مرکز چادر استفاده شده است که پس از قرار گیری پارچه بر روی آن و کشیده شدن پارچه های آن به اطراف و اتصال آن به زمین حالت گرفته و می توان به عنوان یک چادر مسافرتی دست ساز ایده آل از آن استفاده کرد .

شما عزیزان می توانید در صورت نیاز و عدم تمایل به ساختن چادر مسافرتی دست ساز از طریق فروشگاه اینتکس قدام به خرید چادر مسافرتی آماده بکنید و از داشتن چادر های مسافرتی بسیار مرغوب در هر شرایطی از وجود آن ها بهره مند شوید .